Raport

Epidemia koronawirusa

Koronawirus. Światowe firmy przeznaczają miliony na badania nad szczepionką

Nad lekiem pracują firmy w Chinach i USA (fot. Feature China/Barcroft Media via Getty Images)

Epidemia 2019-nCoV zaktywizowała wiele firm farmaceutycznych do poszukiwania skutecznego leku. Przeznaczają na to miliony dolarów – pisze środowa „Rzeczpospolita”.

Eksperci: Polska gospodarka może zyskać na epidemii koronawirusa

Globalnie działające korporacje przygotowują plany B i C, jak w przyszłości przeprowadzić stopniową relokację produkcji z Chin i część z nich...

zobacz więcej

Jak donosi gazeta, wiceminister nauki i techniki Chińskiej Republiki Ludowej Xu Nanping, ogłosił, że chińska szczepionka będzie gotowa do przeprowadzenia prób klinicznych pod koniec kwietnia. Chińska Narodowa Agencja ds. Leków zatwierdziła też stosowanie fawilawiru, silnego środka przeciwwirusowego, wcześniej znanego pod nazwą Fapilawir.

Wg Chińczyków badania kliniczne z udziałem 70 pacjentów, prowadzone w Shenzhen w prowincji Guangdong dowodzą wysokiej skuteczności tego leku przy minimalnych skutkach ubocznych.

Z kolei naukowcy z chińskiego koncernu biotechnologicznego Clover Biopharmaceuticals z siedzibą w Chengdu pracują nad rekombinowaną szczepionką przy użyciu opatentowanej technologii Trimer-Tag.

Firma informuje, że uzyska w ten sposób szczepionkę opartą na białku S (S-Trimer) wirusa 2019-nCoV, które jest odpowiedzialne za wiązanie się wirusa z komórką gospodarza i wywoływanie w jego organizmie infekcji - pisze gazeta.

Wiceminister zdrowia: We Włoszech za późno odnaleziono pacjenta, który zaraził wiele osób

Problemem we Włoszech było to, że za późno został odnaleziony tzw. pacjent zero – pacjent, który zaraził wiele osób – powiedział we wtorek w...

zobacz więcej

O szczepionkę starają się nie tylko Chińczycy. Innovation Pharmaceuticals, amerykańska firma farmaceutyczna z siedzibą w Beverly w stanie Massachusetts ogłosiła, że prowadzi badania nad brilacydyną – lekiem obronnym (defenzyną) naśladującą zachowanie układu odpornościowego organizmu ludzkiego.

30 stycznia Inovio Pharmaceuticals zapoczątkowała także przyśpieszoną współpracę z chińską firmą farmaceutyczną Beijing Advaccine Biotechnology Company w badaniach nad INO-4800 – pierwszą kandydatką na szczepionkę przeciw koronawirusowi 2019-nCoV. Obie firmy otrzymały wsparcie na badania w wysokości 9 milionów dolarów - informuje „Rz”.

Kalifornijska firma Vaxart pracuje natomiast nad doustną, rekombinowaną szczepionką w postaci tabletek, opartą o taką samą metodę produkcji jak szczepionki tej firmy typu VAAST. Firma zamierza opracować leki na podstawie genomu koronawirusa 2019-nCOV.

Jak podaje gazeta, obiecujące są też badania dwóch amerykańskich firm: LineaRx i Takis Biotech, które utworzyły joint venture w celu opracowania liniowej szczepionki przeciw 2019- nCoV, z wykorzystaniem reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR).

Więcej przeczytaj w raporcie na temat epidemii koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej