Raport

Epidemia koronawirusa

„Lekarz cudzoziemiec może umieć mniej niż Polak”

Tytuł specjalisty ma w krajach spoza UE inne znaczenie niż w Polsce (fot. Shutterstock/Chinnapong)

Tytuł specjalisty ma w krajach spoza UE inne znaczenie niż w Polsce. Dlatego cudzoziemiec może umieć mniej niż Polak – napisała w środę „Rzeczpospolita”, powołując się na ostrzeżenie samorządu lekarskiego.

Minutę po urodzeniu przestała płakać i spojrzała na lekarza. Zdjęcie podbiło internet [WIDEO]

Nowo narodzona dziewczynka tuż po urodzeniu zamiast płakać, marszczy brwi i wygląda, jakby była wściekła. Zdjęcie upamiętnił w mediach...

zobacz więcej

Jak informuje piątkowa „Rzeczpospolita”, lekarz z dyplomem państw trzecich uzyska – decyzją posłów – tymczasowe prawo wykonywania zawodu bez dodatkowych obostrzeń. „Naczelna Rada Lekarska chciała, by specjalista spoza Unii, który będzie mógł pracować w polskim szpitalu jeszcze przed nostryfikacją musiał legitymować się wykształceniem zbliżonym do polskiego” – napisała gazeta.

Jak podała, potrzebne miało być co najmniej pięć lat studiów i specjalizacja trwająca połowę czasu tej polskiej. Poprawkę jednak odrzucono.

– Nie chodzi o to, by przekonać, że specjaliści spoza Unii umieją mniej niż polscy – tłumaczył w rozmowie z dziennikiem wiceprezes NRL dr Andrzej Cisło.

– W wielu krajach termin »specjalista« oznacza jednak co innego niż w Polsce i nie musi być przyznawany pod koniec kształcenia – dodał.

Jak napisała „Rzeczpospolita”, młodzi lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL boją się, że tacy specjaliści z importu będą niebezpieczni dla pacjentów.

źródło:
Zobacz więcej