Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Chińskie media podają, że część pacjentów po wyzdrowieniu wciąż ma koronawirusa

Obecność wirusa u pacjentów, którzy przeszli chorobę, może utrudniać kontrolę epidemii (fot. Feature China/Barcroft Media via Getty Images)

Około 14 procent pacjentów po wyzdrowieniu w związku z zakażeniem koronawirusem w chińskiej prowincji Guangdong wciąż ma pozytywne wyniki testów na obecność patogenu – piszą chińskie media. Magazyn „Caixin” powołuje się na dane z lokalnego centrum kontroli sanitarnej. Lekarze nie są w stanie stwierdzić, dlaczego tak się dzieje.

Wiceminister zdrowia: We Włoszech za późno odnaleziono pacjenta, który zaraził wiele osób

Problemem we Włoszech było to, że za późno został odnaleziony tzw. pacjent zero – pacjent, który zaraził wiele osób – powiedział we wtorek w...

zobacz więcej

„Caixin” cytuje wypowiedź Song Tie, zastępcy dyrektora lokalnego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Według wstępnych opinii ekspertów, po ustąpieniu objawów choroby pacjenci wciąż są jednak w procesie powracania do zdrowia po przebytej infekcji płuc. To, zdaniem lekarzy, może utrudniać kontrolę epidemii.

„Caixin” zwraca uwagę, że według chińskich standardów za wyleczoną uznaje się osobę, u której testy z dwóch następujących po sobie wymazów z gardła i nosa dają negatywne wyniki na obecność patogenu, przy braku zmian w obrazie zdjęcia klatki piersiowej i braku gorączki.

Niektórzy pacjenci mają jednak dodatnie wyniki badań przy kolejnych testach kontrolnych. Według Li w jednym ze szpitali u 13 pacjentów, których wcześniej wypisano po negatywnych wynikach testów, ponownie stwierdzono obecność koronawirusa, choć nie towarzyszyły jej już objawy zachorowania.

Czytaj więcej w raporcie na temat epidemii koronawirusa

źródło:

Zobacz więcej