Raport

Epidemia koronawirusa

Fundusz Alimentacyjny. Będzie podwyżka progu dochodowego

Projekt ustawy podwyższający kryterium przygotował resort rodziny (fot. Shutterstock/KaliAntye)

Tysiąc złotych – nawet do tej kwoty może wzrosnąć kryterium dochodowe uprawniające do wypłat z funduszu alimentacyjnego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Prezydent podpisał ustawę w sprawie trzynastych emerytur i rent

Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury – przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta...

zobacz więcej

Projekt ustawy podwyższający kryterium przygotował resort rodziny. Dokument czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu. Według nieoficjalnych informacji „DGP”, zmieniony próg będzie obowiązywać w okresie świadczeniowym rozpoczynającym się od 1 października 2020 r.

Dziennik podkreśla, że jest to informacja ważna dla samotnych rodziców i że gdyby kryterium pozostało na dotychczasowym poziomie 800 zł w przeliczeniu na członka rodziny, wiele osób „wypadłoby” z funduszu. To dlatego, że świadczenie jest ustalane na podstawie dochodów z poprzedniego roku. W tym roku podstawą są dochody z 2019 r., kiedy to płaca minimalna wzrosła do 1634 zł na rękę. To powodowało, że każdy samodzielny rodzic, który zarabia tę kwotę, przekroczyłby od 1 października tego roku (czyli od nowego cyklu) próg o 34 zł.

Gazeta przypomina, że będzie to druga podwyżka progu dochodowego od 2008 r., kiedy zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Po raz pierwszy próg podniesiono w 2019 r. - o 75 zł.

źródło:

Zobacz więcej