Raport

Epidemia koronawirusa

Prezes PiS: Stany Zjednoczone dostrzegają potencjał inicjatywy Trójmorza

Sesja gospodarcza „Infrastruktura, transport, energetyka” na Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedział, że Stany Zjednoczone dostrzegają potencjał inicjatywy Trójmorza. Prezes PiS skomentował w ten sposób decyzję USA o wsparciu projektów energetycznych, realizowanych przez kraje inicjatywy.

USA przekażą krajom Trójmorza miliard dolarów na inwestycje energetyczne [WIDEO]

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanych w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld USD na inwestycje...

zobacz więcej

O wsparciu inicjatywy mówił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w połowie lutego w Monachium, w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiadał wtedy wsparcie dla projektu w kwocie miliarda dolarów.

– W decyzji rządu USA widzę dobry początek – ocenił Jarosław Kaczyński. Dodał, że wsparcie Waszyngtonu jest dużym wzmocnieniem całej inicjatywy Trójmorza i pokazuje wagę tego projektu. Prezes PiS zaznaczył jednocześnie, że na zrealizowanie połączeń infrastrukturalnych, które pozwolą na bliską współpracę państwom Trójmorza, potrzeba setek miliardów dolarów.

– Jesteśmy na zupełnym początku drogi, ale bez wątpienia pierwsze kroki został już wykonane – stwierdził Jarosław Kaczyński.

źródło:

Zobacz więcej