Raport

Epidemia koronawirusa

Kwarantanna tysiąca turystów na Teneryfie. Wśród nich są Polacy

Hotel jest strzeżony przez policję, nikt nie może tam przyjść ani stamtąd wyjść (fot. REUTERS/Borja Suarez)

Wśród przebywających w hotelu na Teneryfie turystów objętych kwarantanną z powodu stwierdzonych tam dwóch przypadków koronawirusa są obywatele Polski – poinformowało MSZ. Władze Hiszpanii nie podały dotąd, ilu Polaków pozostaje „uwięzionych” w hotelu.

Kwarantanna z powodu koronawirusa na Teneryfie. W hotelu uwięzionych jest tysiąc osób

1000 osób zostało uwięzionych w hotelu H10 Costa Adeje Palace na południu Teneryfy z powodu koronawirusa. Turyści zostali objęci przymusową...

zobacz więcej

Wiceprezes polskiego biura podróży Itaka Piotr Henicz poinformował, że w objętym kwarantanną hotelu na Teneryfie znajduje się sześciu klientów biura. – Gwarantujemy im powrót do kraju w momencie, kiedy będą mogli opuścić hotel – zapewnił. – Mają oni zapewnione pełne świadczenia hotelowe, tzn. noclegi i wyżywienie – podkreślił.

Z kolei konsul RP w Madrycie Bogusław Trzeciak powiedział, że sytuacja w hotelu na Teneryfie jest monitorowana.

Ponad 1000 turystów zostało poddanych przymusowej kwarantannie w czterogwiazdkowym hotelu Costa Adeje Palace, w miejscowości Adeje na południu hiszpańskiej wyspy Teneryfa, należącej do Wysp Kanaryjskich. U włoskiego lekarza pochodzącego z Lombardii, który przebywał na wakacjach na wyspie, we wtorek stwierdzono obecność koronawirusa. Nieco później poinformowano, że zakażona jest także jego żona.

Wszyscy turyści zostali poddani kwarantannie. Hotel jest strzeżony przez lokalną policję, nikt nie może tam przyjść ani stamtąd wyjść. W ciągu dnia na teren kompleksu turystycznego został wpuszczony tylko jeden samochód, który przywiózł maseczki ochronne, rękawiczki i wodę butelkowaną.

GIS wydał zalecenia dla osób powracających z północnych Włoch 

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch - w regionach: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum - obserwuje się...

zobacz więcej

Hiszpańska telewizja RTVE pokazała turystów wyglądających z balkonów hotelowych. Pracownicy recepcji rozdali wszystkim maseczki. Turyści we wtorek mogli zejść na śniadanie. Na obiad większość pozostała w pokojach hotelowych. Na zdjęciach opublikowanych przez hiszpańską prasę widać także nielicznych turystów przebywających w hotelowym lobby, a nawet korzystających z basenu.

Hiszpańskie media poinformowały, że wszyscy goście oraz obsługa hotelowa zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Do czasu poznania wyników pierwszego testu, dyrekcja hotelu zaleciła gościom, by nie wychodzili z pokoi. „Jesteśmy w szoku” – powiedział jeden z uwięzionych turystów (dziennikowi El Confidencial). „Włączyłem telewizję i usłyszałem o kwarantannie w jakimś hotelu na Teneryfie. Nigdy bym nie pomyślał, że chodzi o nasz hotel”.

Dyrekcja hotelu wydała komunikat, w którym zapewniła o podejmowaniu wszelkich środków zalecanych w takiej sytuacji i wezwała do zachowania spokoju. „Sytuacja wewnątrz kompleksu hotelowego jest normalna, pomimo niedogodności, a wszyscy goście są na bieżąco informowani” – głosi komunikat.

źródło:

Zobacz więcej