Raport

Epidemia koronawirusa

„Nie ma zgody na odpłatność i komercjalizację badań pod kątem koronawirusa”

„Jesteśmy na to przygotowani” (fot. PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA)

Nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na odpłatność i komercjalizację badań pod kątem koronawirusa – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister zdrowia odkłamuje manipulacje: badania na koronawirusa są refundowane

Trzeba najpierw zgłosić się do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że dana osoba ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie –...

zobacz więcej

W wywiadzie Kraska był pytany o pobieraną od lutego przez Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie opłatę 500 zł za badanie na obecność koronawirusa. Zapewnił, że nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na odpłatność i komercjalizację badań pod kątem koronawirusa. Zastrzegł jednak, że badania są prowadzone tylko w oparciu o wskazania zdrowotne i zalecenie lekarza.

– Osoby zdrowe, nienotujące żadnych oznak chorobowych prosimy, żeby nie udawały się na badania prewencyjne. Do szpitala powinny się kierować jedynie osoby z objawami chorobowymi – powiedział. Dopytywany, czy jeśli ktoś będzie miał uzasadnione podejrzenie zakażenia koronawirusem, nie będzie musiał za badanie dodatkowo płacić, zapewnił, że nie.

Odniósł się też do doniesień, że szpitale nie są przygotowane na zmierzenie się z ewentualnymi przypadkami koronawirusa i że nie mają zabezpieczającego sprzętu.

– Monitorujemy tę sprawę, aczkolwiek nie mamy żadnych informacji, żeby taki problem występował. Zapewniam, że jeśli będzie taka potrzeba, to zostanie uruchomiona rezerwa z Agencji Rezerw Materiałowych. Jesteśmy na to przygotowani – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej