Raport

Epidemia koronawirusa

Wojna w Syrii. Rebelianci z pomocą Turków odbili ważne miasto

Syryjska Armia Narodowa może liczyć na wsparcie tureckich wojsk (fot. EPA/YAHYA NEMAH)

Oddziały syryjskich rebeliantów, wspierane przez wojska tureckie, zdobyły miasto An-Najrab w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii – poinformowało dowództwo tureckiej armii. To pierwsze ważne miasto, odbite z rąk wspieranej przez Rosję rządowej armii syryjskiej, która od grudnia prowadzi zbrojną ofensywę w tym rejonie.

Repetowicz: Krwawa farsa w Syrii

Syryjska wojna domowa coraz bardziej przypomina krwawą tragifarsę, w której deklaracje poszczególnych aktorów rozmijają się z ich faktycznymi...

zobacz więcej

– Z pomocą naszych tureckich przyjaciół odzyskaliśmy kontrolę nad strategicznym miastem An-Najrab, bramą miasta Sarakib, po wyparciu terrorystycznych rosyjskich milicji – powiedział Yusef Hamoud, rzecznik wspieranej przez Turcję rebelianckiej syryjskiej Armii Narodowej.

Hamoud zapowiedział, że kolejnym celem rebeliantów będzie inne strategiczne miasto Sarakib, położone przy skrzyżowaniu dwóch ważnych autostrad M4 i M5, łączących metropolię Aleppo z nadmorską prowincją Latakia oraz Aleppo ze stolicą Damaszkiem. Sarakib zostało przejęte przez rządową armię syryjską 8 lutego.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w nalocie wojsk rosyjskich na obóz dla przesiedleńców 20 km od granicy z Turcją zginęło 10 osób cywilnych, w tym siedmioro dzieci. Artyleria syryjskiej armii zaatakowała także miasto Idlib, a jeden z pocisków uderzył w szkołę, w wyniku czego zginęło dwoje nauczycieli i dwójka uczniów.

Prowincja Idlib jest ostatnim w Syrii bastionem rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara al-Asada. Część ugrupowań rebelianckich jest wspierana przez Turcję. Ankara w ostatnich tygodniach wyraźnie wzmocniła swoje posterunki w tej prowincji i chce zatrzymać syryjską ofensywę, w wyniku której setki tysięcy cywilnych osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki, głównie w stronę tureckiej granicy.

źródło:

Zobacz więcej