Raport

Epidemia koronawirusa

Pakistan otwiera sektor energetyki. Wartość inwestycji – 100 miliardów dolarów

Pakistan liczy na inwestorów (fot. Pexels)

Minister energetyki Pakistanu Omar Ayub Khan ogłosił otwarcie sektora energetyki tego kraju o wartości 100 miliardów dolarów na inwestorów zagranicznych. Przedstawiciele pakistańsko-chińskiego korytarza ekonomicznego zapewnili, że epidemia koronawirusa nie zahamuje inwestycji.

Spore zainteresowanie finansowaniem CPK. Inwestycja może dać sporą stopę zwrotu

– Wśród firm, które zgłaszają się, by sfinansować budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, są zarówno inwestorzy kapitałowi, jak i branżowi –...

zobacz więcej

– Zdejmujemy bariery wejścia – oświadczył na otwarciu Tygodnia Energetyki w Islamabadzie Khan. Minister szacuje segment produkcji energii na 45 miliardów dolarów, linie przesyłowe na 20 miliardów , a dystrybucję na 15-20 miliardów.

Około 75-80 procent energii ma pochodzić ze źródeł krajowych. Do 2025 roku 20 procent wytwarzanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, a jej udział ma wzrosnąć do 30 procent w 2030 roku. Minister wyraził zadowolenie z pierwszych ofert budowy fabryk przez producentów turbin wiatrowych i paneli słonecznych.

Kwestia koronawirusa

Biorący udział w imprezie chiński ambasador Yao Jing zapewnił, że inwestycje w pakistańsko-chińskim korytarzu ekonomicznym (CPEC) nie ucierpią z powodu tymczasowych – jak powiedział – problemów związanych z epidemią nowego koronawirusa.

Prezes CPEC Asim Salem Bajwa oświadczył, że pokłady węgla na pustyni Thar, jedne z największych na świecie, są odpowiednio wykorzystywane w wielu projektach energetycznych, dzięki czemu ceny energii będą przystępne dla pakistańskich konsumentów.

Bajwa zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się, realizowana przez CPEC, budowa drogi szybkiego ruchu z Hajderabadu do Sukkur. Dzięki nowej drodze czas podróży między Karaczi i Peszawarem zostanie skrócony o połowę.

Krytycy korytarza ekonomicznego twierdzą, że budowane z chińskim wsparciem elektrownie kosztują niemal dwa razy więcej niż podobne projekty finansowane z pożyczki Azjatyckiego Banku Rozwoju.

Pakistan w ciągu najbliższych trzech lat musi spłacić blisko 30 miliardów dolarów pożyczek zaciągniętych w Chinach na budowę projektów w ramach CPEC. Rząd premiera Imrana Khana w październiku 2019 roku bezskutecznie próbował renegocjować z Chinami warunki finansowe CPEC. Trzy fazy budowy korytarza ekonomicznego mają kosztować 62 miliardów dolarów. Tymczasem w lipcu ubiegłego roku Pakistan musiał skorzystać z 6 miliardów dolarów pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, udzielonej na ratowanie gospodarki.

źródło:

Zobacz więcej