Raport

Epidemia koronawirusa

„Naziparada” karnawałowa. Izrael protestuje [WIDEO]

Skandaliczna parada miała miejsce w mieście Campo de Criptana (fot. TT/En cómodos plagios)

Ambasada Izraela w Madrycie zaprotestowała przeciwko zorganizowanej na ulicach hiszpańskiej miejscowości Campo de Criptana, w środkowej części kraju, zabawie karnawałowej. Niektórzy paradujący udawali nazistów oraz więźniów obozów zagłady.

Żydzi jako insekty, hitlerowcy. Takie parady tylko w Belgii

Izrael wezwał Belgię do zakazania tradycyjnej parady karnawałowej, w której pokazywane są karykaturalne wizerunki ortodoksyjnych Żydów. Burmistrz...

zobacz więcej

Zarzuty dotyczą nie tylko ubranych w „pasiaki” uczestników parady, skąpo odzianych uczestniczek marszu naśladujących esesmanki, ale też żołnierzy III Rzeszy w pełnym rynsztunku, a nawet atrap kominów pieców krematoryjnych.

We wtorkowym komunikacie izraelska placówka dyplomatyczna uznała wydarzenie, odbywające się w rytmie muzyki dyskotekowej, za „oburzającą próbę lekceważenia” pamięci o ofiarach Holokaustu.

„Potępiamy (...) paradę karnawałową w Campo de Criptana, podczas której robiono sobie żarty z 6 milionów Żydów zamordowanych przez nazistów. Państwa europejskie powinny w sposób aktywny zwalczać przejawy antysemityzmu!” – napisała w komunikacie ambasada Izraela w Madrycie.Również ambasador Izraela Rodica Radian-Gordon zaprotestowała we wtorek w osobnym oświadczeniu przeciwko imprezie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kulturalne El Chaparral na ulicach Campo de Criptana. W dokumencie zamieszczonym na Twitterze nazwała ona paradę „wydarzeniem służącym banalizacji Holokaustu”.

„Ten karnawał to obraza dla pamięci ofiar Holokaustu i przejaw antysemityzmu” – oceniła szefowa izraelskiej placówki dyplomatycznej w Madrycie.

W odpowiedzi na skargę izraelskich dyplomatów oraz zapytań ze strony hiszpańskich mediów kierownictwo stowarzyszenia El Chaparral napisało, że parada nazistów i ich ofiar nie służyła naśmiewaniu się z osób, które ucierpiały wskutek Holokaustu, ale „upamiętnieniu tego wydarzenia historycznego”.

W podobny sposób oskarżenia odpierają władze gminy Campo de Criptana, zarządzanej przez polityków Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), kierowanej przez premiera Pedra Sancheza. „Nasza parada karnawałowa służyła potępieniu Holokaustu” – napisały w oświadczeniu władze Campo de Criptana.

źródło:

Zobacz więcej