Raport

Epidemia koronawirusa

Stonoga „lekceważy decyzję sądu”, ale sąd go nie aresztował. Będzie odwołanie prokuratury

Zbigniew Stonoga został zatrzymany przez policję w grudniu 2019 roku (fot. arch.PAP/Tomasz Wojtasik)

Prokuratura Regionalna w Lublinie skieruje do lubelskiego sądu okręgowego zażalenie na kolejną decyzję sądu pierwszej instancji, który nie zastosował aresztu wobec Zbigniewa Stonogi. Jak podkreślili śledczy, podejrzany nie wpłacił w wyznaczonym przez sąd terminie poręczenia majątkowego w kwocie 500 tys. zł.

188 przestępstw zarzuca prokuratura Zbigniewowi S. i wnioskuje o areszt

Zarzuty popełnienia 188 przestępstw przedstawiła kielecka prokuratura Zbigniewowi S., podejrzanemu o kierowanie gróźb pod adresem ministra...

zobacz więcej

„Prokurator uznając, że podejrzany nie stosuje się do zastosowanego środka zapobiegawczego i lekceważy decyzję sądu, skierował ponowny wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu. Wniosek ten został rozpatrzony odmownie” - poinformowała Prokuratura Regionalna w Lublinie w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Wniosek prokuratury odmownie rozpatrzył Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. „Na postanowienie to prokuratura skieruje zażalenie do Sądu Okręgowego w Lublinie” – podano w komunikacie.

Zbigniew Stonoga został zatrzymany przez policję w grudniu 2019 r. Prokuratura Regionalna w Lublinie zarzuciła mu popełnienie oszustw podczas prowadzenia działalności charytatywnej i prania brudnych pieniędzy. Chodzi o ponad 900 tys. zł. Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura wystąpiła o aresztowanie Stonogi, ale sąd nie uwzględnił tego wniosku. Zastosował jedynie poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Jak informowała wówczas rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie sędzia Barbara Markowska, zdaniem sądu rejonowego zachodzi wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu, natomiast okoliczności sprawy wskazują, że wystarczające będą środki wolnościowe.

Odwołanie prokuratury od tej decyzji nie zostało uwzględnione. Sąd wyznaczył Stonodze termin wpłacenia poręczenia do 24 stycznia.

Stonoga jest znany organom ścigania od ponad 20 lat. Przeciwko niemu toczyły się postępowania dotyczące m.in. przestępstw gospodarczych, fałszowania dokumentów, oszustw, składania fałszywych zeznań i znieważania, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Orzekające w jego sprawach sądy skazały go na kary w sumie kilkuletniego pozbawienia wolności.

Stonoga zgodził się na podawanie jego pełnego nazwiska.

źródło:

Zobacz więcej