Raport

Epidemia koronawirusa

Kontrola na lotnisku Chopina. Kilka osób przebadanych przez służby medyczne

Informacje otrzymaliśmy na platformę Twoje Info (fot. Twoje Info)

Doszło do kontroli sanitarnej pasażerów lotu z Mediolanu-Bergamo na Lotnisku Chopina w Warszawie. Informację otrzymaliśmy na Twoje Info.

Koronawirus uderza w dostawy towarów z Chin do Holandii

Epidemia koronawirusa w Chinach uderza w dostawy towarów z tego kraju do Holandii, gdzie znajduje się jeden z największych na świecie portów – w...

zobacz więcej

„Zbadano temperatury ciała każdego z pasażerów. Wszystkie osoby z temperaturą powyżej 38 stopni zostały poddane kwarantannie koronawirusa. Dwie osoby w towarzystwie służby medycznej opuściły samolot” – napisał na platformę Twoje Info jeden z naszych czytelników.

Informacje potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Lotniska Chopina. – Dziś (we wtorek – przyp. red.) na kilku rejsach faktycznie były osoby, które miały podwyższoną temperaturę, ale okazało się, że te osoby nie miały żadnych objawów i zostały zwolnione – przekazał w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowy Piotr Rudzki.

– Wszystkie osoby, które mają temperaturę są sprowadzane z pokładu i badane w karetce, czy faktycznie mają koronawirusa. Było kilka takich przypadków, osoby miały podwyższoną temperaturę, natomiast badanie wykluczyło zarażeniem koronawirusem – wskazał.

– Zapewniamy prywatność badania. Z jednej strony po to, żeby pasażerowie nie czuli się skrępowani. Z drugiej strony, żeby nie mieszali się z innymi pasażerami i nie wchodzili do budynku terminalowego, gdzie mogliby mieć jakąkolwiek styczność z innymi ludźmi – wyjaśnił Rudzki.

We wtorek spotkał się zespół ochrony lotniska w sprawie zagrożenia koronawirusem. Tematem było podsumowanie pierwszego dnia pogłębionych kontroli stanu zdrowia na polskich lotniskach. Dotyczą one podróżnych wracających z krajów „dużego ryzyka”, między innymi Chin, Tajlandii, Korei Południowej czy Włoch.

– Nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia. Mamy pełne dane z czterech przylotów z tych newralgicznych regionów. Na samolotach stwierdzono obecność siedem osób z podwyższoną temperaturą, skierowano je właśnie na pogłębione przebadanie lekarskie. Po tych wywiadach stwierdzono brak podejrzeń – sprecyzował minister.

źródło:
Zobacz więcej