Raport

Epidemia koronawirusa

Operacja przeciwko mafii ‘Ndrangheta. Aresztowano m. in. burmistrza

Włoska policja uderzyła w mafię ‘Ndrangheta z miejscowości Sant’Eufemia d’Aspromonte w regionie Reggio Calabria na południu Włoch. Funkcjonariusze zatrzymali 65 osób, w tym polityków na terenie różnych miastach tego kraju. Związani byli z gangiem Alvaro. Przedostali się też do administracji publicznej.

Cios w 'ndranghetę. Skonfiskowano majątek za 120 mln euro

Włoska policja zarekwirowała 173 nieruchomości i inne dobra majątkowe 'ndranghety w Rzymie i regionie Lacjum. Zamknięto też 40 agencji i...

zobacz więcej

Podczas operacji, w której uczestniczyło ponad 600 funkcjonariuszy, aresztowane zostały 53 osoby, a 12 trafiło do aresztu domowego, w tym burmistrz miejscowości Sant’Eufemia d’Aspromonte. Wszyscy podejrzani są o przestępczość zorganizowaną przy wykorzystaniu metod mafijnych, m. in. w zakresie broni, narkotyków, wymuszeń, przemocy, naruszeń w sprawach wyborczych.

Mafiosi zajmowali też różne stanowiska w administracji publicznej. Wśród zatrzymanych m.in. przewodniczący rady gminy, funkcjonariusz biura technicznego, radny gminy ds. mniejszości.

Wszyscy aresztowani odgrywali ważną rolę w gangu z Sant'Eufemia d'Aspromonte. Jak podaje policja, to okrutny, agresywny i rozgałęziający się klan, który narzucał zatrudnienia pracowników i robienie zapasów dla przedsiębiorców zaangażowanych w prace publiczne.

– Niestety zorganizowana organizacja przestępcza wykorzystuje też władzę polityczną – powiedział włoskiej telewizji Francesco Messina, szef oddziału kryminalnego policji.

Do aresztowań doszło w różnych częściach Włoch, m. in. w Reggio Calabria, Mediolan, Bergamo, Novara, Lodi, Pawia, Perugia.

źródło:
Zobacz więcej