Raport

Epidemia koronawirusa

„Tajne Archiwum Watykańskie” opublikowane. To efekt czterech lat badań dokumentów

Autorzy wyjaśnili m.in. genezę czarnej legendy Piusa XII (fot. Bettmann / Contributor/Getty)

Tajemnica zakonu Templariuszy, proces Galileusza oraz wojna domowa w Hiszpanii to jedne z wielu tematów, które znalazły się w książce „Tajne Archiwum Watykańskie”. To efekt czteroletniej pracy, jej autorzy badali watykańskie dokumenty oraz odwiedzali miejsca, w których tworzyła historia.

„Zieja”. Premiera filmu stworzonego w hołdzie niezłomnemu duszpasterzowi

Z udziałem twórców i aktorów w Warszawie odbyła się premiera filmu „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. To opowieść o życiu księdza Jana Ziei –...

zobacz więcej

Publikacja składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi krucjat, inkwizycji, rewolucji francuskiej oraz pontyfikatu Piusa XII. Jak mówi autor Grzegorz Górny, książka obala popularne historyczne mity dotyczące historii Kościoła i Europy.

– W przypadku Piusa XII pokazujemy, że ta czarna legenda została sfabrykowana przez specjalny wydział dezinformacji KGB – powiedział Grzegorz Górny.

Książka jest bogato ilustrowana. Jak wskazał autor zdjęć Janusz Rosikoń, czytelnicy będą mogli zobaczyć miejsca w Włoszech i Francji, w których tworzyła się historia.

– W książce każdy rozdział zaczyna się od dokumentu z archiwum watykańskiego. Potem jest rozmowa z historykiem, który się daną sprawą zajmuje oraz nasze opowieści z podróży, które przeprowadziliśmy – powiedział Rosikoń.

Książka „Tajne Archiwum Watykańskie” ma swoją premierę na tydzień przed odtajnieniem przez Stolicę Apostolską dokumentów dotyczących pontyfikatu Piusa XII i akt z czasów II wojny światowej. Historycy i naukowcy będą mogli badać tajne do tej pory dokumenty od 2 marca.

źródło:
Zobacz więcej