RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Świrski o książce Engelking i Grabowskiego: To błędy metodologiczne w badaniach

Najnowsze

Popularne

– Nazywam to błędami metodologicznymi w badaniach historycznych. Obowiązkiem historyka przy prowadzeniu badań historycznych i publikacjach na podstawie źródeł jest uwzględnianie wszystkich źródeł – bez wyjątku, bez opuszczeń – mówił Maciej Świrski, prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia. To komentarz do publikacji profesorów Barbary Engelking i Jana Grabowskiego pt. „Dalej jest noc”.

Pozew przeciwko Engelking i Grabowskiemu. Zarzut: publikacja zmyślonych informacji

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafia właśnie pozew przeciwko prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu, współautorce i redaktorowi...

zobacz więcej

Profesorowie Barbara Engelking i Jan Grabowski mieli zeznawać w warszawskim sądzie ws. zarzutów, jakie stawia im mieszkanka Podlasia Filomena Leszczyńska. Zarzuca im kłamstwo, jakiego mieli się dopuścić w książce „Dalej jest noc”. Opisali w niej m.in. stryja Leszczyńskiej jako człowieka, który okradał i wydawał Żydów Niemcom. Jednak z zeznań świadków i dokumentacji Instytutu Pamięci Narodowej wynikało coś zupełnie przeciwnego. Naukowcy nie zostali przesłuchani. Oboje wnioskowali o odroczenie zeznań; sąd się do tego przychylił.

Maciej Świrski, prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia zapytany, jak nazwać to, co robią autorzy książki, powiedział, że to „błędy metodologiczne w badaniach historycznych”. Podkreślił, że obowiązkiem historyka przy prowadzeniu badań historycznych i publikacjach na podstawie źródeł jest uwzględniać wszystkie źródła – bez wyjątku, bez opuszczeń.

– A przede wszystkim trzeba dokładnie pokazywać co z tych źródeł wynika – wskazał gość programu „O co chodzi”.

Podkreślił, że w tym przypadku, jasno widać, że inna jest prawda, jaką zapamiętała Filomena Leszczyńska i jaka jest w źródłach historycznych. – A co innego napisano w tej książce – powiedział i dodał, że dlatego właśnie sprawa trafiła do sądu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej