Raport

Epidemia koronawirusa

Kosiniak-Kamysz lepszy od Kidawy-Błońskiej. „Nie ma ojca chrzestnego w osobie Tuska”

Firma IBRiS zapytała Polaków o to, kto z kandydatów na prezydenta najlepiej prowadzi kampanię wyborczą. Prezydenta Andrzeja Dudę wskazało 43 proc. badanych, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza 7,2 proc., a kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską zaledwie 6,2 proc. – Kandydat PSL jest po prostu lepiej przygotowany do tych wyborów. Jest autonomiczny i niezależny. Polacy widzą, że nie ma nad sobą prezesa ani przewodniczącego. Nie ma też żadnego ojca chrzestnego w osobie Donalda Tuska – powiedział portalowi tvp.info rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Sondaż: Duda z najlepszą kampanią. Kosiniak-Kamysz wyprzedza Kidawę-Błońską

Prawie połowa badanych uważa, że urzędujący prezydent ma najlepiej prowadzoną kampanię wyborczą – poinformował we wtorek Onet prezentując wyniki...

zobacz więcej

Skąd sformułowanie „ojciec chrzestny”, które kojarzy się raczej z filmami o mafii?

– To nie mafijne skojarzenia, tylko ojcowskie. Sama Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że Donald Tusk jest dla niej autorytetem i swego rodzaju mentorem. To on ją wprowadzał do polityki i odwołuje się do jego autorytetu, więc wydaje się, że będzie słuchała jego rad – odpowiedział Motyka.

Dlaczego kampania kandydatki największej partii opozycyjnej jest oceniana słabiej niż lidera mniejszego Polskiego Stronnictwa Ludowego?

– Moim zdaniem to jest nijaka kampania, bez pomysłu na Polskę i pomysłów programowych. Cały przekaz oparty jest na ideologii anty-PiS-owskiej: trzeba odsunąć PiS od władzy, bo wszystko, co robi PiS, jest złe. To przekaz, który słyszymy od ponad czterech lat i, jak widzimy, to nie wzbudza entuzjazmu, ponieważ opozycja kolejne wybory z tym przekazem przegrywa – mówił nam senator PiS Jan Maria Jackowski.

Senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld sugeruje, że kampania Kidawy-Błońskiej jeszcze się rozkręci. – Każda kampania, a szczególnie prezydencka, bo dotyczy jednej przecież osoby i w systemie większościowym, rządzi się swoim scenariuszem. Musi mieć swój wstęp, rozwój i kropkę nad „i”, czyli finał. Tak będzie ona prowadzona. Jestem absolutnie przekonany, że z sukcesem dla pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – stwierdził senator KO.

Sondaż. Polacy ocenili wykorzystanie tematu chorych dzieci w kampanii

chorych onkologicznie dzieci wynika z badania pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl. Negatywne opinie ma blisko 55 proc. Polaków.

zobacz więcej

Z badania IBRiS dla Onetu wynika, że kampania Szymona Hołowni najbardziej podoba się 5,7 proc. respondentów, Roberta Biedronia z Wiosny – 4,4 proc. a Krzysztofa Bosaka z Konfederacji 1,4 proc. W przypadku kandydata Lewicy na prezydenta to wynik znacznie poniżej notowań jego środowiska politycznego. Poparcie dla Lewicy oscyluje bowiem w ostatnich sondażach od 9 do 14 proc.

Z czego to może wynikać? – Jest oczywiście pytanie, w jaki sposób ten sondaż był prowadzony. Trochę nietypowy sondaż oceniający kampanię wyborczą – mówił poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– Jeżeli chodzi o Roberta Biedronia, to widzimy wielki entuzjazm, widzimy kilkaset osób na każdym spotkaniu. Robert Biedroń dzisiaj jest w terenie, odwiedza mniejsze miasta, miasteczka, spotyka się z ludźmi. To nie jest kampania fajerwerków czy wielkich konwencji – dodał Wieczorek.

źródło:
Zobacz więcej