Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Stewardesa zwolniona za niecały kilogram nadwagi

Malaysia Airlines mają ostre wymagania dla stewardes w kwestii wagi (fot. Shutterstock/ThamKC)

Szefowie linii lotniczych Malaysia Airlines po blisko 25 latach pracy zwolnili stewardesę, gdy okazało się, że waży o niecały kilogram więcej niż przewiduje „instrukcja dotycząca wyglądu załogi”. Kobieta odwołała się do sądu, ale sprawę przegrała.

„Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa”. Prezydent o zakupach Polskiej Grupy Lotniczej

Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując zakup przez Polska Grupę Lotniczą, do której...

zobacz więcej

Ina Meliesa Hassim pracowała dla malezyjskiego przewoźnika do września 2017 r. Mimo 25 lat stażu nie zamierzała kończyć kariery. Decyzję podjął za nią pracodawca, który uargumentował fakt zwolnienia, że jest za gruba, by dalej pracować jako stewardesa.

Malezyjka mierzy 160 cm, co oznacza, że jej maksymalna dopuszczalna waga – zgodnie z polityką przewoźnika – może wynosić 61 kg. Hassim po zważeniu osiągnęła 61,7 kg. Razem z stewardesą z „nadwagą” pracę w Malaysia Airlines straciły kolejne cztery osoby. O wieloletnim stażu pracy, ale ukończyły 50 lat. Oficjalnym powodem była „troska o bezpieczeństwo pasażerów”.

Po niemal dwóch latach batalii sądowej, malezyjski wymiar sprawiedliwości stanął po stronie przewoźnika. W opinii sądu „spółka może ustalić własną politykę zarządzania wagą, bez zwracania uwagi na inne linie lotnicze”.

Malaysia Airlines to niejedyne linie, które wymagają od pracowników solidnego odchudzania. W styczniu 2017 r. Air India zawiesiła aż 57 stewardes, które dostały ostrzeżenia, że albo schudną albo nie wrócą już do pracy w powietrzu.

źródło:
Zobacz więcej