Raport

Epidemia koronawirusa

Raport: antysemityzm dużym problemem w Szwajcarii

Teorie spiskowe były przedmiotem 189 spraw zgłoszonych w zeszłym roku (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Antysemityzm jest problemem w Szwajcarii – piszą autorzy raportu opublikowanego przez Szwajcarską Federację Gmin Żydowskich (SIG) i Fundację Przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi. W zeszłym roku zanotowano 523 incydenty o antysemickim charakterze.

Antysemityzm w Wielkiej Brytanii. Wandale upstrzyli Londyn graffiti

Antysemickie graffiti pojawiły się na synagodze i witrynach sklepów w północnym Londynie. Brytyjska policja, która zapowiedziała przeprowadzenie...

zobacz więcej

Raport odwołuje się do definicji antysemityzmu przyjętej przez International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), mówiącej o „takim postrzeganiu Żydów, które może być wyrażone w nienawiści do nich”. „Retoryczne i fizyczne przejawy antysemityzmu kierowane są przeciwko osobom narodowości żydowskiej lub nieżydowskiej i/lub ich własności, przeciwko instytucjom gmin żydowskich i organom religijnym”, mówi ta definicja.

Z tychże powodów w 2019 r. zgłoszono 523 incydenty o charakterze antysemickim, o 54 mniej niż rok wcześniej. To mniej niż w sąsiadujących ze Szwajcarią krajach, ale – jak podkreślają autorzy raportu – „jakość i zakres zdarzeń są na porównywalnym poziomie”.

Incydenty antysemickie miały miejsce głównie w internecie: w komentarzach do artykułów, na Facebooku i Twitterze.

W analizie SIG „zwraca szczególną uwagę na teorie spiskowe”, jak stwierdził Jonathan Kreutner, sekretarz generalny SIG. Były one przedmiotem 189 spraw (36,6 proc.) zgłoszonych w 2019 r. Chodzi o teorie, które mają u podstaw wiarę w „światowy żydowski spisek”.

Po raz pierwszy sporządzono odrębne raporty na temat antysemityzmu dla niemiecko- i francuskojęzycznej części Szwajcarii. W tej drugiej odnotowano wzrost liczby fizycznych i werbalnych ataków i wandalizmu. Także negacja Holokaustu okazała się częstszym zjawiskiem wśród Szwajcarów francuskojęzycznych.

źródło:
Zobacz więcej