Raport

Epidemia koronawirusa

50 mln zł mniej na onkologię za rządów PO. Szejnfeld: Groszowe sprawy

W czasie rządów koalicji PO-PSL większość parlamentarna, w tym Małgorzata Kidawa-Błońska, odrzuciła poprawki zwiększające finansowanie onkologii na łączną sumę 50 mln zł. – Szacujemy, iż na to, aby skutecznie walczyć z nowotworami w Polsce, potrzeba około 30 mld zł. Każdy miliard więc się liczy. Pan przytacza poprawki dotyczące groszowych spraw, które traktowaliśmy inaczej bo byłyby ośmieszeniem – powiedział portalowi tvp.info senator KO Adam Szejnfeld.

Pięć poprawek do budżetu, pięć razy „przeciw” – jak Kidawa-Błońska głosowała ws. onkologii

Małgorzata Kidawa-Błońska żąda od prezydenta, by zawetował finansową rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu niskich wpływów z abonamentu....

zobacz więcej

Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta żąda od prezydenta Andrzeja Dudy weta ustawy, która zakłada rekompensatę dla mediów publicznych. W zamian Małgorzata Kidawa-Błońska chce, żeby 2 mld zł przeznaczyć na walkę z rakiem.

Portal tvp.info ujawnił jak głosowała ws. poprawek budżetowych dotyczących onkologii w latach 2012-14. Jako posłanka rządzącej wówczas koalicji PO-PSL Kidawa-Błońska pięciokrotnie była „przeciw”. Gdyby poprawki weszły w życie, to łącznie wydatki na walkę z rakiem byłyby większe o 50 mln zł.

– Widziałem, co się działo ostatnio w piątek i widziałem, co Prawo i Sprawiedliwość zrobiło. Odrzuciło 2 mld zł na walkę z tą chyba najgorszą chorobą… onkologią – przejęzyczył się po naszym pytaniu poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Zwróciliśmy uwagę parlamentarzyście, że jego koledzy z PO i Kidawa-Błońska głosowali przeciwko poprawkom zwiększającym środki na onkologię o 50 mln zł (sam Joński był wówczas posłem SLD, który razem z PiS poprawki poparł).

„Dowody hipokryzji. Kidawa-Błońska pięciokrotnie była przeciw zwiększeniu środków na onkologię”

– Prawdziwa piątka Kidawy-Błońskiej. Mamy kolejne dowody hipokryzji kandydatki PO na urząd prezydenta pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Apeluje ona...

zobacz więcej

– Nie przypominam sobie, żeby Ewa Kopacz czy Bartosz Arłukowicz jako ministrowie zdrowia oszczędzali na onkologii. Oczywiście był mniejszy budżet, mniejsze możliwości – stwierdził Joński.

Senatorowi Szejnfeldowi wyjaśniliśmy, że w 2012 r. w swojej poprawce ówczesny poseł SLD Leszek Miller chciał dofinansować walkę z czerniakiem w Wielkopolsce. Z kolei poseł PiS Marek Suski w kolejnych latach domagał się środków na budowę Centrum Onkologii Południowego Mazowsza w Radomiu.

– Bardzo dobrze, że pan przytacza te przykłady, bo to pokazuje, że poprawki tego typu nie miały żadnego znaczenia dla fundamentalnego wspierania walki z nowotworami. Mówię o wspieraniu systemowym – odpowiedział Szejnfeld.

Kidawa-Błońska i onkologia. Liberałowie są społecznie wrażliwi wyłącznie, gdy nie rządzą

Małgorzata Kidawa-Błońska w czasach Platformy miała wiele okazji, by głosować za przekazaniem dodatkowych środków na onkologię. Ale tego nie...

zobacz więcej

Suchej nitki na opozycji nie zostawia senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

– Próbuje się wykorzystać do celów politycznych dramatyczne sytuacje osób chorych onkologicznie. Nie widzimy tutaj konsekwencji. Gdyby Małgorzata Kidawa-Błońska zawsze głosowała za poprawkami zwiększającymi środki na ochronę zdrowia, w tym przede wszystkim na leczenie onkologiczne, to można byłoby powiedzieć, że jest konsekwentna. W przeszłości głosowała jednak przeciw – powiedział Jackowski.

Niechętnie o głosowaniach sprzed lat mówi Lewica, która razem z PO domaga się 2 mld na onkologię. – Myślę, że to są rzeczy, których nie możemy porównywać, bo te wydarzenia miały miejsce siedem czy osiem lat temu. Każdy rząd i każda większość w parlamencie ustala budżet – stwierdził poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– Było (pieniędzy na onkologię – red.) tyle, na ile wymagała obecna sytuacja budżetowa. Tyle, ile się wtedy dało, tak wydatki państwa były wskazywane. Problem w tym, że teraz sytuacja budżetowa jest dużo lepsza – mówił rzecznik PSL Miłosz Motyka.

źródło:
Zobacz więcej