Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent podpisał ustawę w sprawie trzynastych emerytur i rent

Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury – przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość „trzynastek” zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1,2 tys. zł brutto.

Premier: Trzynasta emerytura będzie wypłacana co roku

Mogę zapewnić, że 13. emerytura to nie jest „jednorazowy strzał”; program „Emerytura plus” będziemy kontynuować w kolejnej kadencji, jeśli wyborcy...

zobacz więcej

Uroczyste podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbyło się w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

„Trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

PiS o „Emeryturze bez podatku”: Składacie emerytom nieuczciwe oferty

Szanowni państwo z opozycji, składacie emerytom nieuczciwe oferty, mamicie ich emeryturą bez podatków – powiedziała w Sejmie poseł Urszula Rusecka...

zobacz więcej

– Cieszę się z radości seniorów, ale cieszę się z tego, że tę radość widzą też młodzi, ci młodsi znacznie ode mnie, którym w przyszłości przyjdzie prowadzić polskie sprawy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Cieszę się, że jesteście w tym momencie, który dla nas wszystkim jest momentem ważnym. Kiedy możemy zrealizować to, co bardzo istotne w każdym praworządnym państwie, które chce, aby jego gospodarka była ukształtowana na zasadzie tzw. społecznej gospodarki rynkowej – powiedział Duda.

Jak tłumaczył społeczna gospodarka rynkowa, to oparta głęboko na korzeniach chrześcijański filozofia takiego kształtowania ustroju ekonomicznego, aby „w gospodarce państwowej następowało coś, co jest fundamentem, a mianowicie sprawiedliwy podział dóbr”. – Aby każde pokolenie było w należyty sposób zabezpieczone – dodał.

źródło:
Zobacz więcej