RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Grzesznik i święty”. Bartosz Bielenia z tytułem European Shooting Star 2020

„Grzesznik i święty. Diabeł i anioł. Jeśli wątpisz, że przeciwieństwa mogą spotkać się u jednego człowieka, przemyśl to jeszcze raz” - tak jury określiło odtwórcę głównej roli w filmie „Boże Ciało”, który otrzymał prestiżowy tytuł European Shooting Star 2020. Nagrodę przyznano podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

„Boże Ciało” z nominacją do Oscara

„Boże Ciało” Jana Komasy otrzymało nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. O statuetkę powalczą też m.in....

zobacz więcej

Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EFP), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich.

10 uczestników Shooting Stars 2020 wybrano z 28 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion. W tym roku PISF zgłosił kandydaturę Bartosza Bieleni.

Wyboru najzdolniejszych europejskich aktorów, na podstawie ich dotychczasowego dorobku artystycznego, dokonało międzynarodowe jury w składzie: brytyjska reżyserka obsady Lucy Bevan, fiński reżyser Dome Karukoski, słowacka producentka Katarína Krnáčová, bułgarska reżyserka i poprzednio European Shooting Star Vesela Kazakova oraz niemiecki dziennikarz filmowy Rüdiger Sturm.

„Grzesznik i święty. Diabeł i anioł. Jeśli wątpisz, że przeciwieństwa mogą spotkać się u jednego człowieka, przemyśl to jeszcze raz. Bo Bartosz Bielenia sprawi, że w to uwierzysz. Z nieskończonymi zdolnościami, kroczy szaleńczymi ścieżkami rozpaczy i odkupienia. Dzięki tej hipnotyzującej obecności sprawia, że chcesz się do niego przyłączyć. W tym samym czasie na swoich ramionach dźwiga cały film. Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią” – czytamy w uzasadnieniu jury.
Reszta wyróżnionych - Actors and actresses of the European Shooting Stars 2020, Ella Rumpf, Bilal Wahib, Victoria Carmen Sonne, Levan Gelbakhiani, Paaru Oja, Bartosz Bielenia, Joana Ribeiro, Jonas Dassler, Zita Hanrot, Martina Apostolova (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

„Boże Ciało” Jana Komasy polskim kandydatem do Oscara

„Boże Ciało” w reż. Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – ogłosiła w piątek w...

zobacz więcej

W filmografii młodego aktora znajdują się role w filmach „Boże Ciało” Jana Komasy, „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa, „Disco Polo” Maćka Bochniaka i „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego.

Za rolę w filmie „Boże Ciało” został nagrodzony m.in. na festiwalach w Al-Dżunie i Chicago.

Bartosz Bielenia jest siódmą osobą z Polski z tytułem Shooting Star. W minionych latach Shooting Stars byli Agnieszka Grochowska w 2007 r., Agata Buzek w 2010 r., Jakub Gierszał w 2012 r. oraz Mateusz Kościukiewicz w 2014 r., Zofia Wichłacz w 2017 r. W zeszłym roku w programie uczestniczył Dawid Ogrodnik.

Nominacja do tytułu Shooting Star otworzyła drogę do międzynarodowej kariery wielu europejskim aktorom, m. in. France Potente, Rachel Weisz, Danielowi Craigowi, Danielowi Bruhlowi, Carey Mulligan, Albie Rohrwacher, Mélanie Laurent, Moritzowi Bleibtreu i Elenie Anayi.

źródło:
Zobacz więcej