Raport

#FabrykahejtuPO

Spore zainteresowanie finansowaniem CPK. Inwestycja może dać sporą stopę zwrotu

CPK zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

– Wśród firm, które zgłaszają się, by sfinansować budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, są zarówno inwestorzy kapitałowi, jak i branżowi – poinformował dziennikarzy wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała.

Masz wpływ na przebieg dróg i kolei do CPK. Od dziś konsultacje

– Chcemy, żeby mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na nasze inwestycje – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu...

zobacz więcej

Wiceminister wyjaśnił, że wśród instytucji finansowych firm zainteresowanych udziałem w projektowaniu i budowie CPK są takie, które chętnie stałyby się współwłaścicielami CPK i wyłożyłyby kapitał na inwestycję.

– Z kolei firmy branżowe, bardziej specjalistyczni inwestorzy, mówią, że mają nawiązaną stałą współpracę z bankami, instytucjami finansowymi, które finansowanie dla CPK zapewnią – dodał.

Horała powiedział też, że wśród zainteresowanych finansowaniem hubu są również fundusze emerytalne czy inwestycyjne, „które dostrzegają, że inwestycja w CPK dałaby dobrą stopę zwrotu” i jednocześnie infrastrukturę zabezpieczającą zainwestowane pieniądze.

Wiceminister powiedział, że ostateczne decyzje odnośnie sposobu zabezpieczenia finansowania dla CPK zapadną w ciągu roku do półtora.

Centralny Port Komunikacyjny ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną: węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Projekt zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych i drogowych na terenie całego kraju.

Port ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

źródło:

Zobacz więcej