Raport

Epidemia koronawirusa

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami od oszustów

ZUS ostrzega przed fałszywymi meilami (fot. Shutterstock/FGC)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych ani nie wzywa do zapłaty składek – podkreślił ZUS w specjalnym komunikacie ostrzegającym przed fałszywymi mailami.

ZUS gotowy do wypłaty trzynastek

Jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent, to zadanie, nad którym bardzo ciężko pracujemy od wielu tygodni – zapewniła prezes ZUS...

zobacz więcej

ZUS podkreślił, że w ostatnich dniach niektórzy jego klienci otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłat. Fałszywa korespondencja jest wysyłana z adresów: kancelaria.zus@wp.pl, zus-skladki@wp.pl, zus._kontakt@wp.pl, ZUS@gov.pl zus_info@wp.pl.

Zakład przypomniał jednocześnie, że „drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach”.

Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Wtedy jednak mail zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

Mąż postrzelił żonę z kuszy domowej roboty

61-letna mieszkanka niewielkiej miejscowości koło Gostynia (woj. wielkopolskie) została ranna po tym, jak jej mąż postrzelił ją z kuszy domowej...

zobacz więcej

ZUS ostrzega, aby w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników, bo ma ona najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

W komunikacie Zakład zwraca się również z prośbą, aby w sytuacji, w której którykolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22-560-16-00 lub mailem: cot@zus.pl.

źródło:
Zobacz więcej