Raport

Epidemia koronawirusa

Gwiazdy nie kryją zadowolenia ze skazania Weinsteina 

Harvey Weinstein usłyszał pięć zarzutów (fot. Scott Heins/Getty Images)

Uznanie Harveya Weinsteina winnym dwóch przestępstw seksualnych odbiło się w Hollywood głośnym echem. „To dopiero wstęp”, przekonuje producent i reżyser Judd Apatow. Zadowolenie z wyroku wyraziły również gwiazdy filmu.

Harvey Weinstein uznany winnym napaści seksualnej

Magnat filmowy Harvey Weinstein jest winny wymuszenia aktu seksualnego w 2003 r. i gwałtu, do którego doszło w 2013 r. - zdecydowali w Nowym Jorku...

zobacz więcej

Harvey Weinstein usłyszał pięć zarzutów i został uznany za winnego dwóch przestępstw: gwałtu na aktorce oraz wymuszenia seksu oralnego na producentce telewizyjnej. Werdykt ławników zapadł 24 lutego i wywołał lawinę komentarzy w środowisku filmowym.

Jedną z pierwszych aktorek, które przyznały, że padły ofiarą Weinsteina, była Ashley Judd. Po ogłoszeniu wyroku napisała na Twitterze: „Do kobiet, które zeznawały w tej sprawie i przeszły przez traumatyczne piekło - wykonałyście publiczną służbę dla dziewcząt i kobiet na całym świecie. Dziękuję”.

Na werdykt ławników w sprawie Weinsteina natychmiast zareagowała również inna aktorka, Rosanna Arquette, która jest jedną z 80 kobiet oskarżających producenta o molestowanie seksualne. „Wyrazy wdzięczności dla odważnych kobiet, które zeznawały, i dla ludzi z ławy przysięgłych, którzy przejrzeli nieczystą taktykę obrony. Zmienimy prawo, by w przyszłości ofiary były wysłuchiwane, a nie dyskredytowane, tak, by ludziom łatwiej było zgłaszać gwałty”, napisała aktorka na Twitterze. Rose McGowan, która wielokrotnie potwierdzała w wywiadach, że Weinstein dopuszczał się nadużyć także wobec niej, napisała w mediach społecznościowych: „Potężny dziś dzień i ogromny krok na drodze do naszego zbiorowego zdrowienia”.

102-latek oskarżony o napaść seksualną

102-latek został oskarżony o napaść seksualną na 94-latkę w domu opieki w Sydney – informują australijskie media. Pracownicy placówki podkreślają,...

zobacz więcej

Jedną z kobiet zeznających w procesie Weinsteina była aktorka Annabella Sciorra, znana m.in. z serialu „Rodzina Soprano”. Jej przyjaciółka, również aktorka, Rosie Perez, postanowiła wesprzeć ją na Twitterze, odnosząc się do wyroku: „Harvey Weinstein został zakuty w kajdanki i zabrany do więzienia! Łączę się w bólu z moją przyjaciółką, Annabellą Sciorrą, która powiedziała prawdę! I gratuluję jej oraz wszystkim, którzy zebrali się na odwagę”.

W zakończonym właśnie procesie, Sciorra oskarżała Weinsteina o gwałt, jednak ława przysięgłych nie uznała go winnym na podstawie jej zarzutów.

Wiele gwiazd podkreślało w swoich wypowiedziach w mediach społecznościowych, że uznanie producenta winnym dwóch z pięciu zarzucanych czynów jest i tak dużym osiągnięciem. „Niezależnie od tego, jak bardzo będzie się starać jego adwokat, Harvey Weinstein pozostanie skazanym gwałcicielem aż do dnia swojej śmierci”, stwierdziła za pośrednictwem Twittera Ellen Barkin. A popularna prezenterka telewizyjna Padma Lakshmi dodała: „Jeśli jest człowiek, który nie zasługuje na kaucję, to właśnie on”. Głos w sprawie zabrała również znana z „Seksu w wielkim mieście” Kim Catrall: „Obrończyni Harveya Weinsteina stwierdzająca, że jej klient zareagował na uznanie go winnym gwałtu »jak gentleman«, to mówi samo za siebie” - napisała aktorka.

Judd Apatow zauważył: „Nie zapominajcie, że Harvey Weinstein musi zmierzyć się z kolejnymi czterema zarzutami w Los Angeles. To dopiero wstęp do obarczenia go odpowiedzialnością”.

Łącznie za oba przestępstwa Harveyowi Weinsteinowi grozi maksymalnie do 29 lat więzienia. Decyzja nowojorskiego sądu w tej sprawie zapadnie 11 marca.

źródło:

Zobacz więcej