Raport

#FabrykahejtuPO

Polacy bogacą się i wracają z emigracji

Niemcy zauważyli, że Polacy wracają z emigracji do ojczyzny (fot. Shutterstock/Milosz Maslanka)

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważył, że Polacy wracają z emigracji. Dzięki coraz silniejszemu wzrostowi gospodarczemu w naszym kraju. Szacuje się, że w Niemczech mieszka ok. 860 tys. Polaków.

Polska wyprzedza Portugalię. Bogacimy się na tle Europy

Równo 30 lat od upadku komunizmu i rozpoczęciu reform rynkowych, przegoniliśmy w ubiegłym roku pod względem dochodu na mieszkańca drugi po Grecji...

zobacz więcej

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważył i napisał, że po raz pierwszy od rozszerzenia UE na Wschód 16 lat temu, odnotowano w Polsce więcej powrotów z emigracji zarobkowej, niż wyjazdów za chlebem. Gazeta powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, który podał, że poza granicami kraju żyje 2,5 miliona Polaków, ale w 2018 roku ta liczba po raz pierwszy spadła – o 85 tysięcy.

To „godna uwagi zmiana trendu” – ocenia „FAZ”. Gazeta dodaje, że rząd aktywnie namawia do powrotów Polaków, aby wyrównać deficyt demograficzny. „Zachodnioeuropejska prasa często do dziś opisuje wschodnich Europejczyków jako zacofanych i nie dostrzega się historii ich sukcesu: wysokiego wzrostu gospodarczego (oczywiście z niższego poziomu), mniejszego bezrobocia i rosnących płac. Wkrótce z Polski, Czech i krajów sąsiednich napływać będzie mniej migrantów do Niemiec i zachodniej Europy. Iluzją jest oczekiwać stamtąd dużej liczby tańszych robotników czy pielęgniarek” – ostrzega „FAZ”.

Według statystyk za Odrą mieszka 860 tysięcy Polaków, a byłoby ich więcej, gdyby po 2004 roku Niemcy nie zamknęły swego rynku pracy dla obywateli nowych państw UE na siedem lat. Według „FAZ” do powrotów zachęcać może silny wzrost gospodarczy w Polsce, który w 2019 roku osiągnął 4 proc. PKB i niskie bezrobocie na poziomie 3,8 proc., poniżej średniej unijnej.

źródło:
Zobacz więcej