Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Czas podniebnej miłości. Bieliki rozpoczęły toki [WIDEO]

Z bielikowej miłości już wkrótce w gnieździe pojawią się pisklęta (fot. Shutterstock/GUIDO BISSATTINI)

„Bieliki o przygotowaniu do lęgów myślą bardzo wcześnie, bo już jesienią zaczynają przygotowywać gniazdo. Pod koniec zimy rozbudowują je, a już pod koniec stycznia zaczynają toki. Ptaki wspólnie latają, krążą, potrafią także sczepić się w powietrzu szponami, pikować w dół by tuż nad ziemią rozłączyć się, głośno przy tym nawołując” – poinformowało Nadleśnictwo Szczecinek na Facebooku.

Mamy do czynienia z masowym wymieraniem. Giną ptaki

W ciągu ostatnich 50 lat populacja ptaków żyjących na terenach Kanady i Stanów Zjednoczonych zmniejszyła się o blisko 30 proc. Mamy do czynienia z...

zobacz więcej

„Kopulacja najczęściej odbywa się nieopodal gniazda. Po ostatnim z podniebnych popisów samca samica przykuca, niemal płaszcząc się. Zbliżenie trwa około 12 sekund. W trakcie krycia samiec często nawołuje i łopocze skrzydłami, by utrzymać równowagę” – wyjaśnia nadleśnictwo.

Z bielikowej miłości już wkrótce w gnieździe pojawią się jaja, a po 30-40 dniach młode bieliki.

Obecnie w Polsce mamy ok. 1000-1400 par. Jeszcze na początku XXw. bielik był na krawędzi wymarcia. Dzięki działaniom ochronnym jego populacja wzrosła 25-krotnie – poinformowała rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.

W Polsce bielik jest obecny na całym niżu. Najwięcej jest go na Pomorzu Zachodnim, m.in. w rejonie Zalewu Szczecińskiego, na wyspie Wolin oraz na Pojezierzu Mazurskim (tam gniazduje prawie połowa krajowej populacji). Dość liczny jest w województwach: lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Najszybszy przyrost nowych stanowisk odnotowuje się w Polsce Centralnej i (miejscami) — Południowej.

Nasz kraj jest także zimowiskiem bielików spoza Polski. Najwięcej przebywa ich wtedy w dolinach Odry, dolnej Wisły, Warty oraz w pobliżu Zalewu Szczecińskiego. Szczególnie ten ostatni akwen upatrzyły sobie ptaki przybywające z Rosji, Estonii, Litwy, a nawet Finlandii czy Węgier. I są to głównie bieliki w wieku do 3–4 lat.

źródło:
Zobacz więcej