RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o sprawę potężnej piramidy finansowej

Starty to co najmniej 600 mln zł (fot. CBA)
Starty to co najmniej 600 mln zł (fot. CBA)

CBA zatrzymało kolejne trzy osoby w śledztwie dotyczącym działania piramidy finansowej, w której ponad 2 tys. osób miało stracić co najmniej 600 mln zł. W tej sprawie usłyszało już 30 osób.

Korupcja w Wołominie. CBA zatrzymało cztery osoby

Funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby w sprawie korupcji w Starostwie Powiatowym w Wołominie. Jednym z zatrzymanych jest urzędnik. Sprawa...

zobacz więcej

Jak mówi portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski, zatrzymania na terenie Mazowsza dokonali we wtorek agenci Biura z delegatury w Poznaniu.

– Zatrzymane dzisiaj osoby stanowią kolejny element łańcuszka w ramach działającej piramidy. Wszystko wskazuje na to, że funkcjonując w podmiotach gospodarczych działających na terenie Mazowsza brali udział w procederze prania pieniędzy – mówi Brodowski.

Dodaje, że grupa w latach 2012-2017 zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. – Certyfikaty wskazanych funduszy oferowane były za pośrednictwem banków. Pracownicy banków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd - przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi – mówi.

Według ustaleń CBA działanie grupy doprowadziło do straty co najmniej 600 mln zł przez ponad 2 tys. osób. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych.

Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi. Wcześniej w sprawie między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, działania na szkodę funduszy usłyszało już 30 osób, z czego wobec sześciu stosowany jest tymczasowy areszt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej