RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Dworczyk: Polska jest przygotowana na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem

W tym tygodniu zostaną uruchomione kolejne laboratoria (fot. Sylvain Lefevre/Getty Images)

– Jesteśmy przygotowani na koronawirusa niezależnie od skali ewentualnych zachorowań – zapewnił we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, w tym tygodniu zostaną uruchomione kolejne laboratoria, które będą mogły badać próbki od potencjalnych zakażonych.

„Jeśli koronawirus pojawi się w Polsce, wiemy jak sobie z nim radzić”

– Mamy przygotowanych 79 oddziałów zakaźnych. Wiemy o tym, że z dnia na dzień mogą się pojawić pacjenci. Te oddziały są przygotowane, dostały...

zobacz więcej

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię.

O przygotowanie Polski na pierwsze przypadki zakażenia tym wirusem szef KPRM pytany był we wtorek w radiowej Trójce. Dworczyk podkreślił, że mimo, iż takie przypadki w naszym kraju nie zostały jeszcze zdiagnozowane, można się ich spodziewać, a Polska jest na nie dobrze przygotowana.

– Jesteśmy przygotowani niezależnie od tego, jak szeroka będzie potencjalna skala tych zachorowań. W Polsce jest przygotowanych 239 stanowisk całkowitej izolacji w szpitalach w całym kraju, ponad 600 łóżek izolacji na oddziałach zakaźnych. W każdym województwie są dostępne takie miejsca – mówił. Jak dodał, odkąd wirus pojawił się we Włoszech, w kancelarii premiera codziennie spotyka się zespół roboczy, w którym biorą udział „wszystkie służby i podmioty państwa, które są zaangażowane i włączone w przygotowania do walki z koronawirusem”.


Premier o zagrożeniu koronawirusem w Polsce: wszystkie służby są w gotowości

GIS wydał zalecenia dla osób powracających z północnych Włoch 

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch - w regionach: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum - obserwuje się...

zobacz więcej

Obowiązkowy pomiar temperatury dla osób, które wracają z zagrożonych kierunków

Szef KPRM podkreślił, że od wtorku zostaje wprowadzony obowiązkowy pomiar temperatury dla osób, które wracają z zagrożonych kierunków. Wskazał przy tym, że te „dodatkowe czynności” związane są z dużymi ogniskami koronawirusa we Włoszech.

Jak mówił, obecnie każda osoba przyjeżdżająca z zagrożonych kierunków otrzymuje SMS-a z informacją o działaniach, które powinna podjąć, jeśli jest zaniepokojona swoim stanem zdrowia. Ponadto od niedzieli działa też strona gov.pl/koronawirus informująca o podstawowych środkach ochronnych przeciwko wirusowi.

Dworczyk przypomniał, że dotychczas funkcjonowały dwa laboratoria, które mogły badać próbki od osób potencjalnie chorych. – W tym tygodniu zostają uruchomione kolejne; osiem laboratoriów będzie mogło zaspokoić wszystkie potrzeby – poinformował.


Premier: zdrowie Polaków jest dla rządu priorytetem

Minister zdrowia odkłamuje manipulacje: badania na koronawirusa są refundowane

Trzeba najpierw zgłosić się do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że dana osoba ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie –...

zobacz więcej

Akcja informacyjna

Szef KPRM ocenił, że w obecnej sytuacji „skrajnie nieodpowiedzialne” są działania, które prowadzą do wywołania niepokoju lub paniki.

– Jeśli mówimy o działaniach opozycji, to najpierw była próba grania onkologią i wykorzystywania pacjentów leczonych onkologicznie, teraz mamy do czynienia z próbą wywołania paniki, jeśli chodzi o koronawirusa – powiedział.

Dworczyk zapowiedział też, że we wtorek KPRM wystąpi do wszystkich mediów „z prośbą o udostępnienie czasu antenowego, przestrzeni internetowej i łamów” do tego, by przeprowadziły akcję informacyjną dotyczącą koronawirusa. – To trzeba robić w sposób spokojny i odpowiedzialny – podkreślił.


Dworczyk:Jesteśmy przygotowani na ewentualne pojawienie się koronawirusa

źródło:

Zobacz więcej