RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister zdrowia odkłamuje manipulacje: badania na koronawirusa są refundowane

Nie odnotowano do tej pory przypadku zarażenia w Polsce (fot. Feature China/Barcroft Media via Getty Images)
Nie odnotowano do tej pory przypadku zarażenia w Polsce (fot. Feature China/Barcroft Media via Getty Images)

Trzeba najpierw zgłosić się do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że dana osoba ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o to, czy płaci się za badania w kierunku koronawirusa. Jak zaznaczał, państwo refunduje badania wszystkim, „którzy tego potrzebują i mają ku temu wskazania medyczne”.

Noworodek z Wuhan wyleczony z koronawirusa. Nie podawano mu żadnych leków

U dziewczynki z Wuhan znanej jako Xiao Xiao stwierdzono po urodzeniu zakażenie nowym koronawirusem. Jak podają chińskie media państwowe, niemowlę...

zobacz więcej

W sieci pojawiły się głosy opozycyjnych polityków i dziennikarzy o tym, że Polska nie jest przygotowana na epidemię koronawirusa – czemu rząd wielokrotnie już zaprzeczał. Z wpisów tych wynika, że osoba, która uważa, że może być zarażona wirusem z Wuhan, by się zbadać, musi za to zapłacić – około 500 zł.

Według kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia to „nowe 500+ według PiS”. „Badanie na koronawirusa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie kosztuje dla osób nieubezpieczonych 500 złotych. Nie stać cię? To chodź po ulicach i zarażaj! Tak wygląda polityka środkowego palca wobec ochrony zdrowia” – napisał Biedroń.

W podobnym tonie wypowiadali się dziennikarze oraz mecenas Roman Giertych. Jak jest naprawdę? W tej sprawie zwróciliśmy się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Jak zapewnia nasz rozmówca, „wobec tych osób, które są wskazane przez zalecenia, wszystkie badania są refundowane”.

„Polacy wracający z Włoch muszą zachować spokój. Wirus może zostać zwalczony”

– Polacy, którzy wracają z Włoch powinni zachować spokój i obserwować swój stan zdrowia – poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas,...

zobacz więcej

– Trzeba zgłosić się najpierw do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie – wyjaśnia minister.

Łukasz Szumowski dodaje, że „jeżeli ktoś jest zdrowy i chce się profilaktycznie przebadać, to państwo tego nie pokrywa”. – Nie jest tak, że każda dowolna chęć przebadania się przez obywatela jest refundowana przez państwo – wyjaśnia i dodaje, że „my refundujemy tym, którzy tego potrzebują i mają ku temu wskazania medyczne”.

– Wszystko jest tak samo, jak w sytuacji każdych innych świadczeń. Jeżeli ktoś ma wskazania, to my wykonujemy te badania, tak jak powinny być zrobione, niezależnie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie, bo przecież mamy pieniądze na nieubezpieczonych – mówi.

Na koniec dodaje, że wszyscy pacjenci oraz osoby, które powinny mieć wykonanie to badanie, „będą je miały”. – Jeżeli ktoś z jakiś innych przyczyn chce sobie zrobić jakieś badanie, niezależnie czy to jest to czy inne, to państwo polskie nie pokrywa takich badań, które są bez wskazań – wyjaśnia.

W Polsce do tej port nie odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem z Chin. Epidemia rozprzestrzeniła się na ponad 20 krajów i terytoriów na świecie. Główny Inspektor Sanitarny ze względu na szerzenie się wirusa w populacji nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania i Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i do Tajwanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej