RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Jeśli koronawirus pojawi się w Polsce, wiemy jak sobie z nim radzić”

– Mamy przygotowanych 79 oddziałów zakaźnych. Wiemy o tym, że z dnia na dzień mogą się pojawić pacjenci. Te oddziały są przygotowane, dostały odpowiednie informacje, wszyscy wiedzą, jak to będzie zorganizowane. (…) Działamy zgodnie z najlepszymi wytycznymi, jesteśmy w kontakcie ze Światową Organizacją Zdrowia, Centers for Disease Control – powiedział w TVP Info wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wcześniej głos w tej sprawie zabierali m.in. szef resortu Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus nie musi być śmiertelny. „Rokowania na wyzdrowienia są bardzo duże”

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że koronawirus nie jest śmiertelny dla ludzi, którzy nie mają obciążeń immunologicznych albo związanych z...

zobacz więcej

– Fakty są takie, że mamy przygotowanych 79 oddziałów zakaźnych. Wiemy o tym, że z dnia na dzień mogą się pojawić pacjenci. Te oddziały są przygotowane, dostały odpowiednie informacje, wszyscy wiedzą, jak to będzie zorganizowane, jak zorganizować prace w kontekście tego, że są pewne planowe przyjęcia do szpitali. Działamy zgodnie z najlepszymi wytycznymi, jesteśmy w kontakcie ze Światową Organizacją Zdrowia, Centers for Disease Control, ze wszystkimi organizacjami na świecie które się tym zajmują, ale też ze wszystkimi, którzy robią to w kraju – powiedział Cieszyński.

– Wczoraj mieliśmy spotkanie z inspektorami sanitarnymi, z wojewodami, którzy reprezentują rząd w terenie i odpowiadają za sytuację sanitarną. To są konkretne działania, które doprowadzą do tego, że będziemy w stanie błyskawicznie reagować – dodał.

Jak stwierdził, samoloty, które przylatują z krajów, w których wystąpił koronawirus, będą podlegały dodatkowym badaniom. – Pasażerowie otrzymają kartę lokalizacyjną. Ona pozwoli potem stwierdzić, gdzie ten pasażer jest na wypadek, gdyby był jakiś problem. Gdyby się okazało, że na pokładzie jakiegoś samolotu był pasażer, który rzeczywiście ma koronawirusa, nie będziemy musieli się zastanawiać, gdzie są jego towarzysze podróży, ponieważ będziemy mogli łatwo namierzyć ich karty – stwierdził Cieszyński.

Wiceminister dodał też, że resort zdrowia uruchomił specjalną stronę internetową, na której można znaleźć dokładne informacje na temat tego, jak powinno się postępować w przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na koronawirusa.

– Jeśli przypadki koronawirusa się pojawią, wiemy jak sobie z tym poradzić – powiedział.

W podobnym tonie wypowiadał się w poniedziałek Łukasz Szumowski. Minister zdrowia powiedział w poniedziałek w Polsat News, że planowane jest uruchomienie kolejnych laboratoriów mogących badać próbki pod kątem koronawirusa, choć – jak zaakcentował – nie ma w Polsce potwierdzonego żadnego przypadku.

Laboratoria i kontrole temperatury na granicach. Premier wydał oświadczenie

„Każdy odpowiedzialny rząd na świecie podejmuje aktualnie wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego obywateli przed możliwą...

zobacz więcej

Obecnie badania realizują: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. W gotowości – jak podał w poniedziałek GIS – jest laboratorium w Olsztynie, a sześć kolejnych – w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu – będzie przygotowane na ewentualność badań dot. koronawirusa.

Minister zaleca, by jeżeli po powrocie z Chin czy Włoch, ktoś ma objawy infekcji i wie, że miał kontakt z osobą chorą, najpierw telefonicznie skontaktował się ze służbami sanitarnymi.

Szef MZ podkreślił, że nie można lekceważyć wirusa, którego się nie zna, ale zalecił, by nie panikować. – To nowy wirus i nie można go bagatelizować. (...) Dlatego jesteśmy w gotowości. Dlatego na zapas uruchamiamy laboratoria. Dlatego sprowadziliśmy testy. Dlatego wdrożyliśmy procedury w sanepidzie. Dlatego NFZ wdrożył procedury w szpitalach. Po to, by w razie czego być gotowym – powiedział.

Dodał, że „wirus prędzej czy później pojawi się w Polsce”. – Jesteśmy przygotowani na hospitalizację pacjentów, ich izolację; na to, by objąć ich opieką – zapewnił minister.

Ceny wycieczek spadają, a koronawirus straszy dalej

Ceny wyjazdów spadają. Jeśli tendencja się utrzyma, last minute mogą być bardzo tanie, bo ofert jest dużo, a koronawirus straszy – pisze „Puls...

zobacz więcej

Do sprawy odniósł się również premier Mateusz Morawiecki. „Każdy odpowiedzialny rząd na świecie podejmuje aktualnie wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego obywateli przed możliwą epidemią koronawirusa” – napisał na Facebooku.

Premier podkreślił, że rząd Polski „również staje na wysokości zadania! Co więcej - chcemy być przygotowani nawet nadmiarowo, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób. Co już zrobiliśmy?” – napisał.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na ponad 20 krajów i terytoriów na świecie. Główny Inspektor Sanitarny ze względu na szerzenie się wirusa w populacji nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania i Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i do Tajwanu.

źródło:
Zobacz więcej