RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polska wyprzedza Portugalię. Bogacimy się na tle Europy

W tym roku portugalska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 1,6 proc. wobec 3,1 proc. w przypadku gospodarki polskiej (fot. Shutterstock/NetVideo)
W tym roku portugalska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 1,6 proc. wobec 3,1 proc. w przypadku gospodarki polskiej (fot. Shutterstock/NetVideo)

Równo 30 lat od upadku komunizmu i rozpoczęciu reform rynkowych, przegoniliśmy w ubiegłym roku pod względem dochodu na mieszkańca drugi po Grecji kraj zachodniej Europy – pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, powołując się na dane MFW.

Biegun biedy przesuwa się na południe. Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii – pisze „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

„Wiadomość jest symboliczna, ale oznacza też początek długotrwałego trendu. Dochód na mieszkańca z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych wyniósł w 2019 r. w Polsce 33 891 dolarów, nieco więcej niż w Portugalii (33 665 USD)” – czytamy w dzienniku.

„Rzeczpospolita” zaznacza jednak, że zgodnie z przewidywaniami MFW w tym roku portugalska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 1,6 proc. wobec 3,1 proc. w przypadku gospodarki polskiej. „Nożyce między oboma krajami będą się więc rozwierać” – dodaje gazeta.

Zauważa też, że Portugalię (ale też Polskę) przegoniły Węgry. „Do poziomu Włoch (40,4 tys. dol.) bardzo zbliżyły się z kolei Czechy (38,8 tys. USD). Władze w Rzymie od czterech dekad nie są w stanie przełamać marazmu gospodarczego, podczas gdy czeska gospodarka rozwija się dość prężnie. Większym wyzwaniem będzie jednak dla państw naszego regionu osiągnięcie poziomu Hiszpanii (41,6 tys. dol.), która (to ważny symbol) stała się w minionym roku bogatsza od Włoch” – pisze „Rzeczpospolita”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej