Raport

Epidemia koronawirusa

Epidemia koronawirusa. Trump wystąpił o 2,5 mld dolarów na walkę z patogenem

Prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/MIKE THEILER / POOL)

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zwrócila się do Kongresu o 2,5 miliarda dolarów na walkę z koronawirusem. Biały Dom wskazał, że ponad miliard ma być przeznaczony na prace nad szczepionką zwalczającą ten patogen.

Włochy: szpital nie przestrzegał procedur w sprawie koronawirusa

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział podjęcie „drakońskich kroków”, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ujawnił, że w jednym ze...

zobacz więcej

– Administracja przesłała do Kongresu dodatkowy plan budżetowy w wysokości 2,5 miliarda dolarów w celu przyspieszenia prac nad szczepionką zwalczającą koronawirusa, wspierania prac przygotowawczych i przeciwdziałających oraz zapewnienia tak potrzebnego sprzętu i zapasów – oświadczyła Rachel Semmel rzeczniczka Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu.

Pieniądze mają być przeznaczone na działania terapeutyczne, prace nad szczepionką i utworzenie zapasów środków ochrony osobistej, takich jak maski.

Z sumy 2,5 miliarda dolarów tylko półtora miliarda to nowe fundusze. Pozostałe środki będą pochodzić z funduszy już uchwalonych przez Kongres, między innymi z niewykorzystanych pieniędzy przeznaczonych na walkę z wirusem Ebola. Rząd musi uzyskać zgodę Kongresu na przeznaczenie ich na walkę z koronawirusem.

Zdaniem demokratycznej przewodniczącej komisji do spraw rozdziału środków budżetowych Izby Reprezentantów Nity Lowey, propozycje administracji Trumpa są „żałośnie niewystarczające aby ochronić Amerykanów przed śmiercionośną epidemią”.

Agencja Reutera ocenia, że administracja Trumpa postanowiła zademonstrować, iż jest gotowa walczyć z wirusem, mimo małej liczby zachorowań w Stanach Zjednoczonych. Decyzję podjęto wobec wyraźnych oznak bessy na rynkach finansowych, które niepokoją się, że epidemia będzie miałs istotny wpływ na gospodarkę światową.

Według danych Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w USA zdiagnozowano dotychczas 53 potwierdzone przypadki zainfekowania koronawirusem. 14 przypadków wykryto u osób, które w ostatnim okresie nie opuszczały kraju, zaś 39 wśród Amerykanów przewiezionych do USA z Wuhanu w Chinach oraz ze statku wycieczkowego Diamond Princess poddanego kwarantannie w Japonii.

CDC ostrzegło, że liczba zachorowań wśród osób repatriowanych najprawdopodobniej wzrośnie. W poniedziałek Centrum ostrzegło też przed podróżami do Chin i Korei Południowej.

źródło:

Zobacz więcej