Raport

Epidemia koronawirusa

Sanders chwali Castro. Demokraci chcą go powstrzymać w wyścigu o Biały Dom

78-letni Bernie Sanders reprezentuje skrajnie lewicowe skrzydło Partii Demokratycznej (fot. PAP/EPA/LARRY W. SMITH)

Walka o nominację Partii Demokratycznej w amerykańskich wyborach prezydenckich wkracza w kluczową fazę. Rywale starają się zatrzymać marsz po zwycięstwo socjalistycznego senatora Berniego Sandersa. We wtorek kandydaci zmierzą się w kolejnej debacie telewizyjnej.

Rosja znów próbuje mieszać się w wybory w USA? Demokraci domagają się sankcji

Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wezwał sekretarza stanu Mike'a Pompeo i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina do nałożenia sankcji na...

zobacz więcej

Po zdecydowanym zwycięstwie w prawyborach w Nevadzie Bernie Sanders jest faworytem w walce o nominację. Wielu Demokratów obawia się jednak, że ma on zbyt lewicowe poglądy, by wygrać wybory prezydenckie.

Jako przykład rywale Sandersa wskazują na jego wypowiedź na temat Fidela Castro. –Sprzeciwiamy się autorytarnej naturze Kuby, ale nie fair byłoby powiedzieć, że wszystko jest tam złe. Kiedy Fidel Castro doszedł do władzy, wprowadził szeroki program walki z analfabetyzmem – w wywiadzie dla CNN. Wypowiedz Sandersa potępili nie tylko Republikanie, ale i wielu Demokratów.

Elity tej partii liczą na osłabienie pozycji 78-letniego senatora przez sobotnimi prawyborami w Karolinie Południowej. Zamieszkujący ten stan wyborcy otrzymali broszury, w których można przeczytać, że nominacja Berniego Sandersa będzie oznaczać zwycięstwo w wyborach Donalda Trumpa.

Dużą liczbę krytycznych wobec Sandersa reklam rozpowszechnia w radiu, telewizji oraz w mediach społecznościowych miliarder Mike Bloomberg. Dla byłego burmistrza Nowego Jorku poważnym testem będzie zaplanowana na wtorek debata telewizyjna, ponieważ w poprzedniej wypadł on bardzo słabo.

Kolejnym kluczowym dniem w kalendarzu prawyborczym Demokratów będzie wtorek 3 marca, kiedy to prawybory odbędą się jednocześnie w 14 stanach.

źródło:
Zobacz więcej