Raport

Epidemia koronawirusa

Włochy: szpital nie przestrzegał procedur w sprawie koronawirusa

We Włoszech jest najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem w Europie (fot. PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA)

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział podjęcie „drakońskich kroków”, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ujawnił, że w jednym ze szpitali nie przestrzegano procedur sanitarnych, co mogło spowodować szerzenie się patogenu. Łącznie w kraju zmarło już siedem zarażonych osób.

Arcybiskup Mediolanu wstrzymał odprawianie mszy i zamknął katedrę

Wstrzymane msze święte, zamknięta katedra i muzea to jedne ze środków prewencyjnych w Mediolanie w związku z epidemią nowego koronawirusa. Decyzję...

zobacz więcej

Odnosząc się do sytuacji na północy Włoch szef rządu oświadczył w telewizji RAI: „Mamy dwa ogniska, a współwinny powstaniu jednego z nich jest szpital, który nie przestrzegał ustalonych procedur”.

– Te dwa precyzyjnie określone ogniska staramy się ugasić drakońskimi działaniami – dodał w wieczornym wywiadzie. Podkreślił, że przewidziane procedury dla szpitali są bardzo dokładne. Premier nie wymienił nazwy placówki, w której miało dość do uchybień.

Media przekonują, że szpital, o którym wspomniał szef rządu znaduje się w Codogno w Lombardii na północy Włoch. Mieszkańcy mówią, że sytuacja w miasteczku jest wręcz dramatyczna.

Czerwona strefa

Obecnie pogotowie w 14-tysięcznym Codogno jest zamknięte, a cała miejscowość została uznana za jedną z „czerwonych stref”, czyli gmin – ognisk zachorowań i z tego powodu jest praktycznie odcięta od świata. W miejscowościach tych mieszka około 50 tysięcy osób.

Obecny bilans koronawirusa we Włoszech to 7 ofiar śmiertelnych, w tym sześć w Lombardii i 229 osób zarażonych. Do kraju mają przyjechać eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Unii Europejskiej.

Tymczasem w Chinach kontynentalnych liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła w poniedziałek o 508 przypadków a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tego dnia o 71 – poinformowała we wtorek Narodowa Komisja Zdrowia.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła tym samym do 77 658 a liczba ofiar śmiertelnych do 2663. Ponad 27,2 tysięcy osób wyzdrowiało.

Podejrzewa się, że epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się pod koniec 2019 roku na targu w Wuhan, gdzie sprzedawano między innymi dzikie zwierzęta. Po wybuchu epidemii chińskie władze tymczasowo zakazały handlu dzikimi zwierzętami w całym kraju.

źródło:

Zobacz więcej