RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zieja”. Premiera filmu stworzonego w hołdzie niezłomnemu duszpasterzowi

Ks. Jan Zieja zgłosił się na ochotnika podczas wojny polsko-bolszewickiej (fot. TVP)
Ks. Jan Zieja zgłosił się na ochotnika podczas wojny polsko-bolszewickiej (fot. TVP)

Z udziałem twórców i aktorów w Warszawie odbyła się premiera filmu „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. To opowieść o życiu księdza Jana Ziei – żołnierza wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.

„Lekcja fruwania” Andrzeja Krauzego w warszawskiej Zachęcie

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie otwarto wystawę „Lekcja fruwania” polskiego rysownika Andrzeja Krauzego. Artysta od blisko...

zobacz więcej

Reżyser podkreślił, że bohater filmu to bezkompromisowy kapłan, człowiek bez skazy, o bardzo silnych wartościach. – Gdy był kapelanem legionów wygłosił kazanie do żołnierzy o tym, by nie zabijać, był pryncypialny wobec swoich zasad, pochował samobójczynię w latach 20., gdy było to zabronione – wskazał.

W głównej roli księdza Ziei wystąpił Andrzej Seweryn. Jak mówił, grając taką rolę trzeba być pokornym wobec postaci i zaufać współpracownikom na planie. – Byłem otoczony profesjonalistami najwyższej klasy, grając taką postać trzeba zaufać reżyserowi, historii, scenariuszowi i postarać się być zgodnym ze swoim sumieniem – wyjaśnił.

W filmie wystąpili również między innymi Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski, Sławomir Orzechowski oraz Sonia Bohosiewicz. Film wejdzie do kin 13 marca.Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczył, że warto pokazywać historie polskich bohaterów. – Wpisuje się to w naszą politykę historyczną, pokazywania rzeczy, z których powinniśmy być dumni. Skończyliśmy z polityką pedagogiki wstydu, teraz pokazujemy polskich bohaterów, którzy reprezentują wszystkie najlepsze wartości – dodał wiceminister kultury.

Film „Zieja” został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Urodzony w 1897 roku ks. Zieja, wyświęcony w 1919 roku, był żołnierzem-ochotnikiem wojny w 1920 roku i obrony wrześniowej 1939 roku, kapelanem Szarych Szeregów i Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zakładu dla ociemniałych w Laskach. Podczas okupacji współpracował z Radą Pomocy Żydom „Żegota”, której dostarczał katolickie metryki chrztu, pomagając w ten sposób zmienić tożsamość ukrywających się osób.

Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był kapelanem pułku „Baszta” walczącego na Mokotowie. Po upadku powstania trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie został wywieziony na roboty do Niemiec.

Po wojnie zaangażował się w działalność społeczną i charytatywną, wspierał demokratyczną opozycję w czasach PRL. W 1975 roku był sygnatariuszem protestu przeciwko zmianom w konstytucji, a następnie został jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR), krótko był w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Gdy narodziła się „Solidarność”, wspierał jej działaczy. Zmarł w 1991 roku, pochowany został na cmentarzu w podwarszawskich Laskach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej