Raport

Epidemia koronawirusa

Rosja znów próbuje mieszać się w wybory w USA? Demokraci domagają się sankcji

Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wezwał do działań wymierzonych w Rosję (fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wezwał sekretarza stanu Mike'a Pompeo i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina do nałożenia sankcji na Rosję. Ma to związek z pogłoskami, iż Moskwa ponownie usiłuje się mieszać się w wybory prezydenckie w USA.

Rosja znowu ingeruje? Wywiad informuje kandydata Demokratów o pomocy

Senator Partii Demokratycznej Bernie Sanders został poinformowany przez amerykański wywiad, że Rosja próbuje mu pomóc w jego kampanii prezydenckiej...

zobacz więcej

W liście wystosowanym przez Schumera oraz dwóch innych senatorów demokratycznych Roberta Menendeza i Sherroda Browna, który uzyskał portal Politico, wezwano do „natychmiastowego i energicznego zastosowania sankcji wobec rządu Federacji Rosyjskiej i rosyjskich czynników odpowiedzialnych za taką ingerencję, a także wobec osób ich wspierających”.

Senatorzy podkreślili, że „nie ma w istocie poważniejszego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego niż stwarzane przez tych, którzy systematycznie podważali zaufanie i skuteczne funkcjonowanie naszych demokratycznych wyborów”.

W ubiegłym tygodniu dzienniki „New York Times” i „Washington Post” poinformowały, że funkcjonariusz wywiadu USA wysokiej rangi oświadczył przed komisją do spraw wywiadu Izby Reprezentantów, iż Rosja ingeruje w tegoroczną kampanię przed wyborami prezydenckimi aby spowodować kolejny wybór Donalda Trumpa.

Trump, który wielokrotnie kwestionował informacje dostarczane mu przez amerykańskie organizacje wywiadowcze, miał zareagować gniewnie na te doniesienia.

W ubiegłym tygodniu prezydent mianował Richarda Grenella, obecnego ambasadora USA w Niemczech i bliskiego sojusznika politycznego, na stanowisko pełniącego obowiązki szefa amerykańskich służb wywiadowczych. Zastąpił on na tym stanowisku Josepha Maguire'a, którego Trump zwolnił po jego zeznaniach w Izbie Reprezentantów podczas procedury impeachmentu.

Sprawa „Russiagate”, czyli zarzucanych Trumpowi i jego współpracownikom bliskich kontaktów z Rosją, była jednym z powodów poważnych problemów politycznych Trumpa na początku kadencji.

źródło:

Zobacz więcej