RAPORT

Pogarda

Amerykańscy Żydzi chcą, aby UE przyjrzała się wydarzeniom na karnawale w Belgii

KE skrytykowała w poniedziałek tegoroczny festiwal karnawałowy w belgijskim Aalst, zarzucając mu antysemityzm (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
KE skrytykowała w poniedziałek tegoroczny festiwal karnawałowy w belgijskim Aalst, zarzucając mu antysemityzm (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Najnowsze

Popularne

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) zwrócił się do Unii Europejskiej o przyjrzenie się wydarzeniom na karnawale w belgijskim Aalst, na którym zaprezentowano Żydów w karykaturalny sposób – informują belgijskie media.

Historyk o antysemickiej paradzie w Belgii: Wciąż istnieją tam podziały jak za wojny

Myślę, że tak jak w okresie II wojny światowej, w Belgii wciąż istnieją podziały. Z jednej strony są Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, z drugiej...

zobacz więcej

Komitet zwrócił się również do Komisji Europejskiej o zbadanie, czy z tego powodu można wszcząć przeciwko Belgii procedurę na podstawie art. 7 unijnego traktatu, który dotyczy ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE.

„W tym haniebnym momencie wszyscy spoglądają na Belgię. Ponieważ władze flamandzkie i federalne odmówiły powstrzymania karykaturalnego okazywania antysemickiej nienawiści, a w niektórych przypadkach je poparły, Unia Europejska powinna natychmiast rozpocząć dochodzenie” – przekazał w oświadczeniu przewodniczący AJC Daniel Schwammenthal, cytowany przez flamandzką telewizję VRT.

Jak dodał, KE powinna wszcząć procedurę art. 7 traktatu, „ponieważ władze nie zrobiły nic, by zakazać antysemickich kostiumów”.

„Jest to wyraźnie sprzeczne z podstawowymi wartościami europejskimi, które zostały uformowane na podstawie nauk wyciągniętych z Holokaustu i II wojny światowej” - zaznaczył Schwammenthal.

Oburzenie wyraziło też amerykańskie Muzeum Holokaustu (US Holocaust Memorial Museum). „24 tys. Żydów, którzy mieszkali w Belgii, zginęło podczas Holokaustu. Dziś w Europie rośnie nieludzki antysemityzm. Wydarzenia takie jak karnawał w Aalst, które promują antysemityzm i mogą zachęcać do przemocy, muszą być potępione przez wszystkie grupy społeczne” - napisało muzeum na Twitterze.

Żydzi jako insekty, hitlerowcy. Takie parady tylko w Belgii

Izrael wezwał Belgię do zakazania tradycyjnej parady karnawałowej, w której pokazywane są karykaturalne wizerunki ortodoksyjnych Żydów. Burmistrz...

zobacz więcej

KE skrytykowała tegoroczny festiwal karnawałowy w belgijskim Aalst, zarzucając mu antysemityzm. Podobne oskarżenia oraz falę międzynarodowych protestów słynna zabawa wywołała również w zeszłym roku.

Rok temu festiwal został skrytykowany za karykaturalne figury ortodoksyjnych Żydów, umieszczone na workach pieniędzy. W tym roku krytykę wywołało pojawienie się na paradzie mężczyzn w chasydzkich futrzanych czapach i w kostiumach mrówek z napisami „narzekająca mrówka”(de klaugmier), co w języku niderlandzkim brzmi podobnie jak „Ściana Płaczu” (de Klaagmuur), znajdujące się w Jerozolimie najświętsze miejsce judaizmu.

Na karnawale pojawiły się też osoby przebrane w mundury Gestapo z czasów II wojny światowej.

Karnawał w Aalst jest jednym z najsłynniejszych tego typu wydarzeń w Europie, uznawanym za święto humoru i satyry.

Podczas trzydniowego festiwalu, którego korzenie sięgają średniowiecza, wyśmiewani są politycy, przywódcy religijni oraz bogaci i sławni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej