RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Do Rzeczy”: Dlaczego widzowie rezygnują z TVN?

Stacja przegrywa z TVP i komercyjną konkurencją (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Stacja przegrywa z TVP i komercyjną konkurencją (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

„Dlaczego TVN traci widzów?” – zastanawia się na łamach najnowszego numeru tygodnika „Do Rzeczy” Kamila Baranowska. Dziennikarka podkreśla, że w 2019 r. stacja ani razu nie zajęła pozycji lidera i że traci widownię w najbardziej lojalnej grupie: kobiet w wieku od 16 do 49 lat. Takich widzów – przypomina Baranowska – zyskuje TVP.

TVP liderem oglądalności programów informacyjnych. „Fakty” TVN tracą

W grudniu ubiegłego roku liderem oglądalności wśród programów informacyjnych był „Teleexpress”. Na drugim miejscu znalazły się „Wiadomości”. Oba...

zobacz więcej

Jak czytamy w „Do Rzeczy”, w ogólnej grupie widzów (powyżej czterech lat) TVN spadł na trzecią pozycję (po TVP1 i Polsacie), a coraz częściej spada na czwartą (za TVP2). Ponadto stacja zaczęła „masowo tracić widzów wśród kobiet z grupy komercyjnej”.

„Kobiety (zwłaszcza te z grupy komercyjnej, czyli w wieku 16-49 lat) to dla każdej stacji telewizyjnej najcenniejszy skarb, bo są najlojalniejszymi widzami. I o ile w ostatnim półroczu spadki TVN w całej grupie 16-49 mieściły się w przedziale od -6 do -14 proc., o tyle wśród kobiet w wieku 16-49 lat wyniosły od -9 aż do -17 proc.” – podkreśla autorka analizy.

Tygodnik wskazuje również przyczyny tego stanu rzeczy. Jak pisze, „TVN od początku swego istnienia pozycjonował się jako stacja skierowana do widza młodego, wykształconego, wielkomiejskiego i otwartego na świat”, tymczasem ten segment „dziś jest zagospodarowywany przez kanały tematyczne”, takie jak Netflix, HBO GO czy Canal+.

Część widzów TVN odchodzi do siostrzanej stacji TVN7, która w założeniu miała odebrać widownię konkurencji. Jednak, jak pisze „Do Rzeczy”, obie anteny „odwołują się do tego samego widza i podobnie pozycjonują się na rynku”.

„Problemy z oglądalnością TVN najbardziej jednak widać na przykładzie porannego pasma. Telewizja śniadaniowa w wykonaniu TVN przez długi czas pozostawała poza konkurencją” – podkreśla Kamila Baranowska, która niegdysiejsze programy poranne TVP ocenia jako „siermiężne”, niebędące w stanie zagrozić komercyjnemu nadawcy.

Tolerancja według TVN: przedtem kpili z osób z nerwicami, teraz z Azjatów

Kpiący materiał na temat koreańskich wykonawców muzyki młodzieżowej, Jungkooka i Junga Ho-seoka wyemitowano w programie „Dzień Dobry TVN”....

zobacz więcej

„To się jednak zmieniło. Nowa formuła, nowi prowadzący i inaczej dobierane tematy sprawiły, że widzowie zaczęli preferować poranki z TVP” – wskazuje autorka artykułu. Jak dodaje, TVN zareagował na tę sytuację m. in. przesuwając godzinę emisji na wcześniejszą, jednak TVP wykonała analogiczny ruch. Pozostałe zmiany wprowadzane przez komercyjnego nadawcę także nie przyniosły efektów.

– Nikt nie wyprzedzi Telewizji Polskiej. Jeżeli TVN zrobi „Dzień Dobry TVN” o godz. 6, to my zrobimy „Pytanie na śniadanie” o godz. 5.45. Dlatego nie ma sensu ścigania się na siłę z TVP – powiedział cytowany przez Kamilę Baranowską prezes TVP, Jacek Kurski.

Wśród przyczyn porażki porannych programów TVN dziennikarka wskazuje wpadki prowadzących (parodiowanie chorych psychicznie, czego dopuścił się Filip Chajzer, czy wyśmiewanie wyglądu koreańskiego piosenkarza), a także nawiązania do bieżącej polityki, których widzowie od programu w takiej formule nie oczekują.

„Poza tym TVN, chcąc nie chcąc, jest postrzegany przez pryzmat TVN24, który stał się kanałem mocno zaangażowanym politycznie. O ile jeszcze parę lat temu nikogo to tak bardzo nie raziło, o tyle teraz, gdy polaryzacja w społeczeństwie mocno się pogłębiła, dla części widzów może to być czynnik decydujący” – zwraca uwagę „Do Rzeczy”.

Autorka stwierdza także, że zmiany szacunków oglądalności mogą wynikać z reakcji firmy Nielsen na apele kierowane ze strony TVP o większą reprezentatywność panelu szacującego wielkość widowni. „Niewykluczone, że po cichu pewne korekty w panelu są wprowadzane” – podejrzewa, choć przyznaje, że nie ma na to dowodów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej