Raport

Epidemia koronawirusa

Ardanowski: Od października nie ma żadnego przypadku ASF w gospodarstwach rolnych

– Od 10 października nie ma żadnego przypadku ASF w gospodarstwach rolnych. Czyli rolnicy odrobili pracę domową, chronią swoje gospodarstwa – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Szczepionka przeciwko ASF. Polscy naukowcy najbliżej sukcesu

W Polsce trwają prace nad szczepionką przeciw wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF). To choroba stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla hodowli...

zobacz więcej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że od października nie ma żadnego ogniska ASF w polskim rolnictwie. Natomiast są chore dziki, które zdychają, roznoszą chorobę, zarażając następne dziki. – Dlatego ustawa, która mówi, że trzeba zredukować je do takiej ilości, jak Unia zaleciła, jest dobrym narzędziem – wskazał.

Ardanowski dodał, że ustawa powinna działać o miesiąc dłużej. – Nie ma kukurydzy, ani liści – można było z dzikami sobie poradzić. A senat o miesiąc przeciągnął ustawę. Opozycja pokazała, co potrafi – wskazał i dodał, że podpisał ją bardzo szybko prezydent. – Jestem mu wdzięczny – powiedział i podkreślił, że „prezydent Duda jest człowiekiem, na którego polska wieś może liczyć”.

Osiem krajów Europy Środkowo-Wschodniej podpisało w Warszawie deklarację w sprawie finansowania WPR, w tym płatności bezpośrednich. Ministrowie rolnictwa podkreślają w niej, że rolnicy w Unii Europejskiej funkcjonują na jednolitym rynku, stawiane są im jednakowe, nowe, ambitne cele wobec klimatu i środowiska. Dlatego też sygnatariusze deklaracji walczą o wyrównanie dopłat bezpośrednich oraz o silny, sprawiedliwy unijny budżet na rolnictwo.

– To spotkanie pokazuje determinację nie tylko Polski. Wszyscy którzy przyjechali mówią tak: nie ma żadnych logicznych powodów, żeby utrzymywać różnice. Te wspólne warunki dla rolnictwa to jest najlepszy sposób na integrowanie UE, bo ma ona przed sobą dużo wyzwań globalnych – wskazał minister Ardanowski.

źródło:
Zobacz więcej