Raport

#FabrykahejtuPO

Udostępniał telewizję z serwera schowanego w lodówce. Straty – 6 mln zł

Trzy nielegalne serwery obsługiwały około 800 użytkowników (fot. Policja warmińsko mazurska)

Policjanci z Olsztyna zatrzymali 49-latka podejrzanego o „sharing”. Mężczyzna nielegalnie udostępniał programy płatnych platform cyfrowych. Zlikwidowano trzy serwery obsługujące około 800 użytkowników.

22-latek kradł sygnał stacji telewizyjnej. 110 tys. zł za jedną transmisję

Za nieautoryzowany streaming odpowie mężczyzna z Andrychowa, który nielegalnie udostępniał materiały stacji telewizyjnej w internecie. Straty tylko...

zobacz więcej

Funkcjonariusze wpadli na trop mieszkańca Mrągowa, który od kilku lat udostępniał przez internet kanały telewizji cyfrowej i pobierał z tego tytułu opłaty abonamentowe to tzw. sharing.

Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym w wyniku bezprawnego uzyskania uprawnień przysługującym klientom nadawców telewizyjnych. W tym wypadku odbiorca również popełnia przestępstwo.

49-latek z Mrągowa za usługę pobierał opłatę w wysokości około 360 zł rocznie, która jest znacznie niższa od legalnego abonamentu. Śledczy ustalili, że pieniądze inwestował w zakup kryptowalut i nieruchomości. Ponadto, aby ukryć zarobione środki, transferował przez konta działające na zasadach wirtualnych portfeli i kont w bankach założonych na podstawione osoby tzw. słupy.

W sprawie przeprowadzono kilkanaście przeszukań na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego. Zlikwidowano trzy serwery sharingowe obsługujące około 800 użytkowników, zabezpieczono szereg przedmiotów w postaci urządzeń służących do rozprowadzania sygnału telewizyjnego, dekodery telewizyjne, dokumenty, telefony, karty SIM, komputery pieniądze oraz cyfrową walutę BitCoin.

Sprawca działał bardzo ostrożnie i ukrywał swoją tożsamość w sieci. Administrowany przez niego nielegalny serwer sharingowy, który miał w miejscu zamieszkania ukryty był piwnicy w zabudowie lodówki, w której dla niepoznaki przechowywana była również żywność. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono kryptowalutę BitCoin o wartości około 600 tys. zł, nieruchomości i pojazd o łącznej wartości około 400 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Łączne straty, jakie poniosły firmy z branży mediów, szacowane są na chwilę obecną na kwotę około 6 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej