Raport

Epidemia koronawirusa

Nie żyje wybitna matematyczka NASA, jedna z pierwszych czarnoskórych

Matematyczka Katherine Johnson (fot. PAP/EPA/NASA LANGLEY)

W wieku 101 lat zmarła wybitna matematyczka, Afroamerykanka Katherine Johnson. Pracowała dla NASA. Zasłużyła się szczególnie w obliczeniach matematycznych dla Programu Mercury i Apollo. Jej losy przedstawiono w książce biograficznej i filmie z 2016 r. „Ukryte działania”, w którym przedstawiono czarnoskóre kobiety pracujące w NASA.

Nie żyje Jerzy Gruza

Nie żyje Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca wielu filmów, widowisk, programów telewizyjnych i seriali, m.in. „Czterdziestolatek"...

zobacz więcej

O śmierci matematyczki poinformowało na Facebooku NASA, gdzie kobieta pracowała ponad 30 lat: „Jesteśmy zasmuceni odejściem świetnej matematyczki Katherine Johnson. Mamy szacunek dla jej działalności, która pokonała bariery rasowe i społeczne”.

Matematyczka była również jedną z ważnych w historii USA XX wieku, które przyczyniły się do działań na rzecz równości rasowej.

Katherine Johnson urodziła się w 1918 r. w White Sulphur Springs u USA. W wieku 14 lat ukończyła liceum i rozpoczęła studia na West Virginia State University, wyższej szkole historycznie przeznaczonej dla czarnoskórych osób. Odbyła wszystkie oferowane tam kursy matematyczne.

Studia ukończyła w wieku 18 lat ze specjalnością w matematyce i języku francuskim. Swoją pracę zawodową rozpoczęła od pracy nauczycielki w szkole dla czarnoskórych w Marion. Zapisała się na studia magisterskie, jednak przerwała je, gdy zaszła w ciążę; wzięła ślub w 1939 r. Cały czas jednak wierzyła, że uda jej się zając pracą naukową.

W 1952 r. uzyskała pracę w NASA, gdzie w latach 1953–58 pracowała jako obliczeniowiec, następnie w dziale planowania i kontroli lotów. Nie był to jednak łatwy czas w NASA dla kobiety, która była Afroamerykanką. Prawna segregacja została zniesiona w 1958 r.

Dziennikarz Radia Zet zmarł na Dominikanie

Tomasz Maszczyk, wieloletni reporter Radia ZET, a wcześniej RMF FM, nie żyje. Dziennikarz zmarł w wieku 59 lat.

zobacz więcej

Kolejnym szczeblem jej kariery w NASA była praca w męskim zespole, w którym zajmowała się geometrią analityczną. Od 1958 r. do przejścia na emeryturę w 1986 r. Johnson pracowała jako technolog lotnictwa i kosmonautyki.

W 1969 r. była zaangażowana w zaplanowanie pierwszego załogowego lotu na Księżyc w misji Apollo 11. W 1970 r. przygotowane przez nią awaryjne karty nawigacyjne i obliczane doraźnie mapy astronomiczne pomogły w bezpiecznym powrocie misji Apollo 13

W ostatnich latach w NASA pracowała m.in. przy programie wahadłowców kosmicznych.

źródło:
Zobacz więcej