Raport

Epidemia koronawirusa

Brak wody święconej we włoskich kościołach. Powodem koronawirus

. Księży zachęcono, aby nie wywoływali stanu alarmu wśród wiernych, lecz przekazywali, jaki jest cel stosowanej prewencji (fot. PAP/DPA)

Diecezja w Grosseto w Toskanii zaleciła proboszczom usunięcie wody święconej z kościołów i inne działania prewencyjne w związku z koronawirusem we Włoszech. Hostia ma być dawana do ręki, a przy przekazywaniu znaku pokoju wierni mają unikać uścisku dłoni.

Włochy: Siódma ofiara śmiertelna koronawirusa

We Włoszech liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do siedmiu. W północnych Włoszech zanotowano ponad 200 przypadków choroby.

zobacz więcej

Dokładne zalecenia wydał wszystkim księżom w toskańskim mieście wikariusz generalny diecezji podkreślając, że za takim postępowaniem przemawia „zdrowy rozsądek”.

Jak zaznaczył, wszystkie parafie mogą dalej prowadzić normalną działalność, czyli mogą być tam odprawiane msze i nabożeństwa oraz odbywać się różne uroczystości i modlitwy. Księży zachęcono, aby nie wywoływali stanu alarmu wśród wiernych, lecz przekazywali, jaki jest cel stosowanej prewencji.

Naczynia ze święconą wodą zostały opróżnione także w dwóch kościołach ojców kapucynów w San Giovanni Rotondo na południu Włoch, ośrodku kultu świętego Ojca Pio z Pietrelciny, odwiedzanego przez tysiące pielgrzymów z całego świata. Tam również zaleca się przyjmowanie komunii do ręki i unikanie uścisku dłoni.

Arcybiskup Mediolanu wstrzymał odprawianie mszy i zamknął katedrę

Wstrzymane msze święte, zamknięta katedra i muzea to jedne ze środków prewencyjnych w Mediolanie w związku z epidemią nowego koronawirusa. Decyzję...

zobacz więcej

Z kolei katolicki patriarchat Wenecji podjął w niedzielę decyzję o odwołaniu wszystkich mszy w mieście w związku z szerzeniem się koronawirusa. Odwołano również msze w Środę Popielcową.

Decyzja jest konsekwencją rozporządzenia władz regionu Wenecja Euganejska o odwołaniu wszystkich masowych uroczystości, w tym także kulturalnych i sportowych, oraz wszelkich imprez w związku z potwierdzonymi tam przypadkami groźnego wirusa.

Zwierzchnik Kościoła w Wenecji zachęcił tamtejszych wiernych do modlitwy i duchowego udziału w uroczystościach transmitowanych w radiu i telewizji.

źródło:

Zobacz więcej