SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Tydzień przed wyborami premier Słowacji trafił do szpitala

Pellegrini miał pojawić się w niedzielę, w telewizyjnej debacie (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Pellegrini miał pojawić się w niedzielę, w telewizyjnej debacie (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Premier Słowacji Peter Pellegrini odwołał swój udział w telewizyjnej debacie z powodu nagłej choroby. Pellegrini trafił do szpitala na tydzień przed wyborami parlamentarnymi, w których partia może stracić władzę.

Nowy słowacki rząd z wotum zaufania

Nowy słowacki rząd kierowany przez Petera Pellegriniego otrzymał wotum zaufania w Radzie Narodowej, czyli jednoizbowym parlamencie. Poparło go 81...

zobacz więcej

Pellegrini miał pojawić się wczoraj wieczorem w telewizyjnej debacie z liderami wszystkich partii biorących udział w wyborach parlamentarnych.

Jak poinformowało biuro premiera, „był on hospitalizowany z powodu ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych i wysokiej temperatury. Z powodu swojego stanu anulowany jest tymczasowo cały jego harmonogram” - czytamy w komunikacie.

Partia polityczna Pellegriniego, środkowo-lewicowy Smer, naznaczona była sprawą morderstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i skandalami korupcyjnymi. Tysiące Słowaków masowo protestowało, zmuszając poprzednika Pellegriniego, Roberta Fico, do ustąpienia. W latach 2018–20 poparcie dla Smeru spadło z 25 do 17 proc.

Tymczasem, jak pokazują najnowsze sondaże z zeszłego tygodnia, wybory mogą wygrać partie opozycyjne, w szczególności populistyczna partia Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości. Być może Smer będzie musiał zawrzeć porozumienie z Partią Ludową Nasza Słowacja (LSNS), krytykującą UE.

źródło:
Zobacz więcej