Raport

Epidemia koronawirusa

GIS wydał komunikat dla podróżujących w zwiazku z epidemią koronawirusa

GIS na swojej stornie przypomina o podstawowych zasadach mycia rąk (fot. Shutterstock/r.classen)

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Powodem jest szerzenie się tam koronawirusa. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

GIS odradza podróże do 9 krajów. Z powodu koronawirusa

W związku z szerzeniem się koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do 9 krajów: Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii,...

zobacz więcej

Objawy zakażenia koronawirusem obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z 12 lutego u 18 proc. potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

GIS odradza podróże do 9 krajów. Z powodu koronawirusa

W związku z szerzeniem się koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do 9 krajów: Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii,...

zobacz więcej

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE i EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

źródło:
Zobacz więcej