Raport

Epidemia koronawirusa

Żydzi jako insekty, hitlerowcy. Takie parady tylko w Belgii

Izrael wezwał Belgię do zakazania tradycyjnej parady karnawałowej (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Izrael wezwał Belgię do zakazania tradycyjnej parady karnawałowej, w której pokazywane są karykaturalne wizerunki ortodoksyjnych Żydów. Burmistrz belgijskiego miasta Aalst broni uroczystości, mówiąc, że „to nie jest antysemicka parada”.

Belgia: Festiwalowe karykatury postaci z pejsami uznane za przejaw antysemityzmu

Belgijski festiwal w Aalst został usunięty z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto w związku ze skargami na to, że podczas jego...

zobacz więcej

Pomimo wezwań ze strony Izraela do zakazania imprezy, belgijskie miasto Aalst rozpoczęło tradycyjną paradę karnawałową.

W tegorocznej paradzie przedstawiono karykaturalne postaci Żydów z pejsami, dużymi nosami i stojące na stosie pieniędzy. Niektórzy z uczestników byli również ubrani w kostiumy nazistowskich oficerów.

Rudi Roth, dziennikarz gazety żydowskiej „Joods Actueel” z Antwerpii, powiedział, że przejawy antysemityzmu w Aalst w tym roku były liczniejsze i bardziej widoczne niż w zeszłym roku. Nazwał to „efektem luzu”.

Kilka dni temu do sytuacji odniósł się także szef izraelskiego MSZ Israel Katz. – Belgia jako zachodnia demokracja powinna się wstydzić, że pozwala na taki antysemicki pokaz. Wzywam tamtejsze władze do potępienia i zakazania tej nienawistnej parady w Aalst – napisał na Twitterze.

Władze belgijskiego miasta wielokrotnie broniły parady jako wyrazu wolności słowa, mówiąc, że kostiumy są „satyryczne”. – To nie jest antysemicka parada – powiedział burmistrz Aalst, Christoph D'Haese. – Aalst nie jest miastem antysemickim – dodał.

W zeszłym roku karnawałowa parada została usunięta z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto w związku ze skargami na to, że podczas jego ostatniej edycji doszło do przejawów antysemityzmu.

„24 000 Żydów mieszkających w Belgii zostało zamordowanych podczas Holokaustu. Dziś śmiertelny antysemityzm ponownie rośnie w całej Europie. Wydarzenia takie jak parada Caralval w Aalst, która promuje antysemityzm i podsyca nienawiść i potencjalnie przemoc, muszą być potępiony przez wszystkie segmenty społeczeństwa” – napisało na Twitterze Muzeum Holokaustu w USA.

Według Światowego Kongresu Żydowskiego w Belgii mieszka niewielka społeczność żydowska licząca około 30 tys. osób z ogólnej populacji kraju, wynoszącej 11 mln.

źródło:
Zobacz więcej