Raport

Epidemia koronawirusa

Narodowa Strategia Onkologiczna wprowadzi pacjenta na właściwą ścieżkę leczenia

W obecnym systemie pacjenci często bywają zagubieni i nie od razu właściwie leczeni (fot. Shutterstock/David Tadevosian)

Narodowa Strategia Onkologiczna pomoże we wprowadzeniu pacjenta na właściwą ścieżkę diagnozy i leczenia – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski. Dodał, że w obecnym systemie pacjenci często bywają zagubieni i nie od razu właściwie leczeni.

„Inteligentne” bandaże leczą przewlekłe rany

Nowy „inteligentny bandaż” mógłby poprawić opiekę kliniczną nad osobami z przewlekłymi ranami – poinformowali naukowcy na łamach „Advanced...

zobacz więcej

Profesor, pytany o obraz polskiej onkologii, przyznał, że brakuje w niej koordynacji działań, a pacjent nadal często czuje się zagubiony.

– Pomijam też kwestie nakładów finansowych, które w ostatnim czasie oczywiście znacząco wzrosły, ale nadal są ciągle niewystarczające – stwierdził. Dodał, że zdarza się, że pacjent trafia na niewłaściwą ścieżkę diagnozy i leczenia.

– Dlatego też celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest wyprostowanie tych ścieżek, koordynacja i skrócenie czasu, jaki upływa od podejrzenia choroby i właściwego jej rozpoznania do podjęcia odpowiedniego leczenia – wyjaśnił Jan Walewski.

Jego zdaniem strategia onkologiczna, przyjęta przez rząd 4 lutego br., jest całościowym programem, który może odwrócić wiele niekorzystnych zjawisk w tej dziedzinie medycyny. – Nie było do tej pory tak całościowego programu, który obejmowałby wszystkie aspekty życia i angażował tylu interesariuszy, czyli pacjentów, lekarzy, instytucje państwowe i instytucje finansujące – powiedział.

Zatamujemy krew bez zszywania rany. Nowe opatrunki hodują w Szczecinie

Nowe rodzaj plastrów wynalazła doktorantka Uniwersytetu Szczecińskiego. Opatrunki z okrzemków to nowatorska myśl na rynku farmaceutycznym.

zobacz więcej

Profesor Walewski zwrócił też uwagę na aspekt edukacyjny zawarty w programie, czyli tzw. profilaktykę pierwotną.

– Edukacja musi zaczynać się w szkole. Wystarczy nauczyć człowieka od najmłodszych lat, że ruch jest rzeczą ważną. To taka sama konieczność jak prawidłowe odżywianie się czy unikanie używek – tytoniu, alkoholu. Tym bardziej, że udowodniono, że alkohol jest czynnikiem sprzyjającym zachorowaniom na nowotwory, podobnie jak cukier i siedzący tryb życia. Niektóre wirusy również temu sprzyjają – stwierdził.

Przypomniał, że profilaktyka raka szyjki macicy i niektórych innych nowotworów wiąże się właśnie ze szczepieniami przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

– To też jest kolejny temat zaadresowany w narodowej strategii. Tutaj mamy możliwość zarówno diagnostyki molekularnej, jak i szczepień, które mogą wyeliminować ten problem – powiedział.

– Poza tym strategia skupia się też na profilaktyce wtórnej, czyli badaniach przesiewowych, a więc wczesnym wykrywaniu nowotworów – na etapie, kiedy jest jeszcze uleczalny. Dotyczy to tylko kilku niestety tylko nowotworów, np. raka piersi, jelita grubego, płuc – powiedział.

Już wkrótce będziemy mogli chodzić w żywych ubraniach

Kanadyjska projektantka Roya Aghighi opracowała tkaninę, która jest zdolna do przeprowadzania fotosyntezy. To obiecujący wynalazek; zdrowszy i...

zobacz więcej

Dyrektor zauważył, że również w najnowszym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, już w jego podtytule „Badania chorób nowotworowych jako podstawa profilaktyki”, zwraca się uwagę na istotę prewencji w walce z nowotworami.

– Główną tezą tego raportu jest stwierdzenie, że jedyną skuteczną metodą pozbycia się problemu globalnego nowotworów jest prewencja. Jest to najskuteczniejsza metoda, najbardziej spektakularna, przynosząca najszybsze efekty i najbardziej ekonomiczna – wyjaśnił profesor.

Zaznaczył, że w ostatniej dekadzie poprawiła się skuteczność leczenia nowotworów. Jej miarą jest pięcioletnie przeżycie chorych. Przytoczył dane Krajowego Rejestru Nowotworów, które pokazują, że w ciągu 10 lat przeżycie kobiet chorych na raka wzrosło średnio o 5 proc., a mężczyzn o 7 proc. – Jednocześnie są też nowotwory, w których to przeżycie poprawiło się nawet o ponad 10 proc. – dodał prof. Walewski.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. W naszym kraju żyje około milion osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór. Rocznie notuje się ok. 160 tys. zachorowań na raka, z czego w każdym roku umiera 100 tys. pacjentów.

źródło:

Zobacz więcej