RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Mistrzowie hejtu i obłudy w formie”. „Sok z buraka” znów atakuje prezydenta

„Mistrzowie hejtu i obłudy w formie...” – napisał szef kancelarii premiera (fot. Shutterstock/mirtmirt)

Hejterski profil „Sok z buraka” znów zaatakował prezydenta, pytając na Twitterze „czy to prawda, że Andrzej Duda miał intymne relacje ze swoimi studentkami, będąc wykładowcą na UJ”. Wpis spotkał się z oburzeniem internautów.

Urzędnicy podpisywali się pod listą Kidawy-Błońskiej? Administrator Soku z Buraka donosi

Sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Belgii wpadł na pomysł zbierania podpisów pod listami poparcia przed Stałym Przedstawicielstwem RP. Akcję...

zobacz więcej

Hejterska strona „Sok z buraka” znana jest przede wszystkim na Facebooku, gdzie skupia się na atakowaniu rządu i prezydenta. W minionych latach publikowano tam setki nienawistnych i nieprawdziwych wpisów.

Jednym z administratorów strony jest Maciej Mycielski, działacz Fundacji Otwarty Dialog i KOD, były korespondent „Gazety Wyborczej” oraz szef belgijskiego sztabu kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Profil jest prowadzony także na Twitterze. W jednym z ostatnich opublikowanych tam wpisów czytamy: „Czy to prawda, że w 2015 państwo Duda byli w trakcie rozwodu, który został przerwany ze względu na kampanię wyborczą? I czy to prawda, że Andrzej Duda miał intymne relacje ze swoimi studentkami będąc wykładowcą na UJ?”.

W reakcji na ten wpis dziennikarz Wojciech Wybranowski zwrócił się z pytaniem do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Bartosza Arłukowicza, czy akceptują tego rodzaju kampanię wyborczą. „Mistrzowie hejtu i obłudy w formie...” – napisał z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz przypomniał natomiast, że głównym administratorem hejsterskiego profilu jest opłacany przez PO Mariusz Kozak-Zagozda.

źródło:
Zobacz więcej