Raport

Epidemia koronawirusa

Drony do rejestracji. Powstanie baza operatorów

Mają być obowiązkowe szkolenia z pilotowania (fot. Pixabay.com/adonyig)

Już wkrótce na właścicieli dronów zostaną nałożone nowe obowiązki. Każdy bezzałogowy statek powietrzny trzeba będzie zarejestrować, zmienią się także sposoby nabywania uprawnień pozwalających na jego użytkowanie. To skutek nowych przepisów unijnych, mających na celu podniesienie bezpieczeństwa. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

Są zarzuty dla Ukraińca, którego dron spadł na bazylikę Mariacką

Zarzut naruszenia przepisów prawa lotniczego usłyszał 24–letni Ukrainiec, który – jak twierdzi – stracił panowanie nad dronem w Krakowie....

zobacz więcej

Drony cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Według szacunkowych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego po polskim niebie lata około 100 tys. bezzałogowych statków powietrznych o różnej masie.

Używają ich zarówno osoby wykorzystujące drona w pracy zawodowej, jak i te, które kupiły go z myślą o zabawie. Już wkrótce jednak podział na użytkowników profesjonalnych i amatorów przestanie istnieć. Zamiast tego pojawią się kategorie: otwarta, szczególna i certyfikowana oraz wprowadzony zostanie obowiązek rejestracji dronów o wadze powyżej 250 gramów.

Urządzenie będzie można zarejestrować na platformie internetowej (każdemu operatorowi nadany zostanie numer rejestracyjny). Używanie niezarejestrowanego drona będzie karane mandatem.

Jednocześnie złagodzone zostaną przepisy odnośnie świadectw kwalifikacji. Od 1 lipca nie będą one wymagane dla lotów w zasięgu wzroku do wysokości 120 metrów, wykonywanych za pomocą dronów o masie nie większej niż 250 gramów. Takie urządzenia zostaną zaliczone do kategorii otwartej, a szkolenie ich właścicieli w zakresie pilotowania dronów będzie odbywało się on-line.

W przypadku pozostałych dwóch kategorii: szczególnej i certyfikowanej szkolenia mają być bardziej zaawansowane, jednak prace nad ustaleniem ostatecznych wymogów jeszcze trwają.

Dzięki zmianom przepisy dotyczące dronów w całej Unii zostaną ujednolicone. To z kolei umożliwi wykonywanie lotów transgranicznych, a zdobyte certyfikaty będą uznawane przez inne europejskie kraje.

źródło:
Zobacz więcej