Raport

Epidemia koronawirusa

Dera: Łączenie sprawy ludzi śmiertelnie chorych z telewizją publiczną jest niegodziwe

O zawetowanie nowelizacji zaapelowali w ostatnich dniach do prezydenta politycy opozycji (fot. P. Tracz/KPRM)

Wiązanie ze sobą sprawy ludzi śmiertelnie chorych z telewizją publiczną jest po prostu niegodziwe, takich rzeczy się nie robi – oświadczył prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do apeli opozycji o zawetowanie nowelizacji ustawy ws. dofinansowania TVP i PR.

Kidawa-Błońska: Media publiczne muszą być finansowane z budżetu państwa

Media publiczne muszą być finansowane z budżetu państwa – przekonywała kilka miesięcy temu obecna kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta...

zobacz więcej

Dera poinformował, że prezydent podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o dofinansowaniu TVP i PR w ustawowym terminie i wyjaśni powody swojej decyzji.

Dera był pytany w Polsat News, kiedy będzie można spodziewać się decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. podpisania lub zawetowania – o co apelują politycy opozycji – nowelizacji, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia.

Według niego w Senacie „próbowano w bardzo brutalny sposób powiązać coś, czego nigdy nie powinno się robić w polityce – czyli ludzi śmiertelnie chorych (...), których niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy, wszystkich (choroba) dotyka tak samo, z TVP”.

Minister zdrowia: Takich pieniędzy na onkologię jeszcze nie było

Na Narodową Strategię Onkologiczną w najbliższych 10 latach przeznaczymy ponad 11 mld zł. Dodatkowo na świadczenia onkologiczne w tym roku NFZ...

zobacz więcej

– I to łączenie obawy śmierci z telewizją publiczną, z rekompensatą, jest po prostu niegodziwe i takich rzeczy się po prostu nie robi – oświadczył.

Dera podkreślił, że prezydent podejmie decyzję w sprawie ustawy w ustawowym terminie, a ma na to 21 dni od chwili, gdy ustawa trafi na jego biurko. – I chciałbym tu państwa zapewnić, że jak ją podejmie, to ją też ogłosi i powie, jakie były powody jego decyzji – zapewnił prezydencki minister.

O zawetowanie nowelizacji zaapelowali w ostatnich dniach do prezydenta politycy opozycji, w tym m.in. jego kontrkandydaci w majowych wyborach. Wcześniej opozycja apelowała, aby Sejm nie odrzucał sprzeciwu Senatu wobec nowelizacji, i by 1,95 mld zł przeznaczone na rekompensatę dla TVP i PR, skierowane zostało na wsparcie ochrony zdrowia, w tym m.in. na walkę z chorobami nowotworowymi.

Rekompensata, którą zakłada przyjęta 13 lutego nowelizacja, jest w postaci obligacji Skarbu Państwa, a nie gotówki. Nie można zatem przekazać tych środków choćby jako płatności dla szpitali na onkologię w formie dotacji.

źródło:

Zobacz więcej