Raport

Epidemia koronawirusa

Łukaszenka złożył hołd żołnierzom Armii Czerwonej

Prezydent Alaksandr Łukaszenka ma sentyment do czasów ZSRR (fot. arch.PAP/EPA/SERGEI GAPON / POOL)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka złożył weteranom Armii Czerwonej życzenia z okazji postsowieckiego Dnia Obrońców Ojczyzny. Życzył im sukcesów zawodowych i pokojowej służby.

Integracja Białorusi z Rosją. Wywiad Łukaszenki dla rosyjskiej rozgłośni

Rozmowy z Moskwą o integracji nie zagrażają suwerenności Białorusi – przekonywał Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskiego Echa Moskwy....

zobacz więcej

– Zgodnie z zasadą oddania ojczyźnie, wierności przysiędze i gotowości do obrony interesów państwa i ludu, uosabiacie potęgę i siłę naszego suwerennego państwa – oświadczył prezydent.

Łukaszenka wspomniał również, że w tym roku Białoruś będzie obchodziła 75-lecie zwycięstwa w II wojnie światowej.

– Czcimy pamięć oficerów i żołnierzy, którzy oddali życie za przyszłość swojego ludu. Chylimy głowy przed tymi, którzy zginęli w boju, wypełniając internacjonalistyczny obowiązek. Zachwycamy się poświęceniem i odwagą wszystkich, którzy bronili pokoju z bronią w ręku i którzy dziś, w warunkach nowych globalnych zagrożeń biorą na siebie odpowiedzialność za pokój i porządek ziemi ojczystej – mówił prezydent.

Telewizja Biełsat podała, że Białoruś, Rosja i część państw byłego ZSRR obchodzi w niedzielę Dzień Obrońców Ojczyzny. Święto upamiętnia utworzenie Armii Czerwonej 23 lutego 1918 roku i jest obchodzone od 1922 roku. W państwach postsowieckich zastępuje ono Dzień Mężczyzn. Alaksandr Łukaszenka podkreślił, że „że właśnie ta Armia Czerwona pomogła nam przetrwać i odrodzić się jako naród”.

Na Ukrainie Dzień Obrońców Ojczyzny nie jest obchodzony od 2014 roku, nazywa się go „Dniem Sławy Wojskowej Agresora”.

źródło:
Zobacz więcej